Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не всяко парче история трябва да се почита с памет

"Съветски войник доминира над най-стария жив град в Европа. Альоша е много по-близо до емоциите на хората, отколкото паметникът на Съветската армия в Столицата. Руската страна ще продължи да отстоява  максимално това, което се пее и в песента за Альоша -"В България руски войник", която и децата знаят и Альоша ще продължава да ни е завладял, а не - да ни пази", заяви журналистът от сайта "Площад Славейков" Силвия Недкова. 

По думите й, паметниците имат свойството понякога да променят значението си." Ние не можем да знаем какви са били символите на Античния театър и т-н., но тази промяна  трябва да се случва в продължение на  много  години, докато  паметникът е само на 60 години. Ние трябва да се освободим от този символ".

На хората, които казват, че паметниците трябва да бъдат запазени, защото носят история, трябва да се отговори, че  по тази логика трябва да се пазят и паметниците на тираните в световната история. "Не всяко парче история трябва да бъде почитано с памет. В България не е имало причина да влизат съветски войски. Те влизат като окупатори, каквото и да се опитват да ни кажат. Тази част от историята трябва да бъде преразгледана и пренаучена".

Недкова бе категорична, че днес  се опитваме да си научим историята отново. "Пренаписването на историята, подмяната на фактите с пропагандистки, са много страшно нещо, защото това руши истинската памет".

По думите й, всеки дебат е принципно полезен, но лошото е, че казусът с Альоша все повече прилича на ултиматум. Дебатът би бил градивен, ако се води на друго ниво и се слушат експертите, а не - политиците.

Недкова подчерта още, че сме станали свидетели на типично хибридно-тролска атака по казуса с изваждането на стихотворението "Аз съм българче" от Иван Вазов от учебниците.

 "Ние нямаме реална картина за ситуацията в света, а слушаме гласовитите  и недобронамерени политици, които преследват собствени интереси. През 1947 г. Иван Вазов е забранен за кратко време от комунистите. Те излизат с декларация в НС, с  която го обявяват за "генералисимус на национализма  в българската поезия". Той е изваден от учебниците, но през 1948 г.  академик Николай Державин нарича Вазов "велик български поет" ... и комунистите внезапно го харесват, честват неговата 100-годишнина на сцената на Народния театър и изпращат предложение за поздравително писмо на Вазов до Сталин."

Пропуските в образованието са нещо абсолютно непоправимо, защото те не са пропуски на учениците, а не учителите. Самите учители са закърмени с пропуски. "Говорим за пълна липса на експертност, на автентичност и отказ да се приемат фактите.  

Сега сме в средата на процес, когато истината се изличава, ще си отиде поколение, което все още знае нещо, на следващото вече няма да  знае, че тази истина я е имало.

Недкова заяви още, че референдумът за съдбата на Альоша няма да помогне, защото хората, които участват в него, ще бъдат мобилизирани от политическите сили. Процесът не е само български, а е световен. Референдумът няма да доведе до разумно решение. Думата трябва да имат експертите.

Интервюто - звуковия файл:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45