Ръст на вноса на електричество бе отчетен в края на миналата година. Това бе коментирано както като провал на родната енергетика, така и като нормална пазарна реакция, т.е. свободният пазар ти позволява да си купуваш оттам, откъдето ти е най-евтино.
„И двете мнения са верни“ – коментира в интервю за Радио Пловдив Калоян Стайков – главен икономист на Института за енергиен мениджмънт.
„През последните 2 години много политици и експерти се увлякоха от моментни състояния на пазара, които много рязко вдигнаха цените. И се наложи мнението, едва ли не, че тези въглищни централи ще продължат да работят до безкрай, което просто няма как да се случи“ – убеден е експертът.
„Пазарната логика рано или късно се налага и стана ясно, че загубихме 2 години, които можеха да се използват по-разумно“ – поясни Стайков.
Експертът уточни, че внасяме електричество основно от Румъния и Гърция и докато Румъния разчита основно на източниците от вятър, то Гърция съчетава вятъра с фотоволтаици.
„Продължаването на схемата в този й вид – с по-нисък таван на цената – за всички, без никакви ограничения и без никакви ангажименти, просто е пагубно за икономиката и това нещо трябва да спре максимално бързо“ – категоричен е Стайков.
От Експертия клуб по икономика и политика (ЕКИП) обявиха днес свое проучване, според което брутното богатство на българите надхвърлят 1 трилион лева. Тук са включени както парите на хората, така и недвижимите имоти. "Включени са най-различни активи, но без земята, инвестиционното злато и криптовалутите", уточни в предаването "Ден след ден"..
Българският туристически съюз работи по създаването на Национален туристически портал. Това ще е интернет платформа, която да улесни туристическите пътувания, както и по-лесното издирване на туристи в беда, разбираме от Васил Николов, който е член на Управителния съвет на БТС. "Това е една сериозна инфомационна система, включваща в себе си..
Митът, че с въвеждането не еврото цените в България ще се покачат драстично, е потвърждение на приципа, че нещо повторено 100 пъти хората започвата с него, каза в предаването "Точно днес" Богимил Николов от организацията "Активни потребители". Като аргумент за обратната той даде пример със страните, които са апрели еврото и в които с годините..
Румъния вече има избран нов президент. Независимият кандидат и кмет на Букурещ Никушор Дан победи с 53,6% от гласовете крайнодесния Джордже Симион, който получи 46,4%. Избирателната активност достигна близо 65 процента. Това е най-голямата избирателна активност на втори тур на президенстки избори и въобще през 21-ви век в Румъния. Изборът..
За да се изравнят заплатите на медицинските сестри в училищата и детските градини в Пловдив с тези в яслите, Община Пловдив трябва да осигури допълнителни 260 000 лева. Това заяви главният скертера на Община Пловдив Ангелина Топчиева по повод информацията от КТ „Подкрепа“, че стартират процедура по Закона за уреждане на колективните трудови..