След дългогодишен труд по темата, свързана с декоративните дървета в населените места, ландшафтният архитект Невена Цветкова успява да събере и систематизира информация, която смята, че ще е полезна не само за специалисти, но и за по-широк кръг от хора.
На 27-ми януари, от 11 часа в Дом на културата „Борис Христов“, голяма конферентна зала, тя ще представи своя „Наръчник за засаждане, пресаждане, грижи и резитби на декоративни дървета в населените места“. Събитието се осъществява в партньорство и с подкрепата на „БГ Бъди активен“.
„След като завърших образованието си в Лесотехническия университет, поработих на различни места и в един момент се оказах технически ръководител в Асеновград. Ръководител на бригада, която трябва да поддържа зелената система на града. Там стана ясно, че аз трябва да получавам задачите си от общински служители, които много често нямаха нужното образование за това. Съответно получавах не особено добри заръки, какво трябва да се случи“, разказва Невена Цветкова.
„Още тогава започнах да търся информация в интернет, тъй като този вид информация, особено за резитбите не се изучава твърде подробно в университета и в техникума, който завърших преди това така, че започнах да търся информация на български и се оказа, че такава няма. Разбира се, потърсих източници на английски език и нещата тръгнаха в съвсем друга посока. Идеята изкристализира съвсем ясно, когато станах учител в Строителния техникум в Пловдив, в специалност „Парково строителство“ и трябваше да си подготвям уроците. Съответно, беше необходимо да систематизирам цялата информация, до която съм стигнала. В един момент осъзнах, че това е информация, която е много полезна и мога да я споделя с повече хора. Междувременно, проведохме няколко уебинара. Отзивите бяха много добри. Хората коментираха, че споделям информацията на достъпен език. Така, стъпка по стъпка реших, че е хубаво това нещо да излезе и на хартия, като наръчник“, казва още Невена Цветкова.
Присъстващите ще се запознаят с историята на финалния вариант на наръчника, след което ще се проведе и дискусия по темата.
Събитието е с вход свободен, но поради специфичния капацитет на залата е необходимо, предварително, да се заяви присъствие. Повече информация ще откриете във фейсбук страницата на събитието.
Ландшафтният архитект Невена Цветкова е гост в предаването „Вход свободен“.
Чуйте, в прикачения файл.
Румъния вече има избран нов президент. Независимият кандидат и кмет на Букурещ Никушор Дан победи с 53,6% от гласовете крайнодесния Джордже Симион, който получи 46,4%. Избирателната активност достигна близо 65 процента. Това е най-голямата избирателна активност на втори тур на президенстки избори и въобще през 21-ви век в Румъния. Изборът..
За да се изравнят заплатите на медицинските сестри в училищата и детските градини в Пловдив с тези в яслите, Община Пловдив трябва да осигури допълнителни 260 000 лева. Това заяви главният скертера на Община Пловдив Ангелина Топчиева по повод информацията от КТ „Подкрепа“, че стартират процедура по Закона за уреждане на колективните трудови..
Държавните зрелостни изпити в 12 клас в ще се проведат през тази седмица. Зрелостниците ще положат изпит по български език и литература на 21 май и на 23 май, ще се явят на втория ДЗИ. Тази година в Пловдив и областта, в 70 училища ще се проведе първият ДЗИ по БЕЛ, в общо 406 зали ще пишат 4878 зрелостници. Данните съобщи началникът на..
Изкуственият интелект може да помага при търсене на работна ръка. При ясно зададени критерии той извършва дейността по-бързо и прецизно от човек, каза д-р Росица Стелиянова от Института за икономически изследвания при БАН. Тя е и директор Програми и проекти на АИКБ. Д-р Петър Атанасов от ПУ "Паисий Хилендарски" пък подчерта, че страната ни..
Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..