Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо са важни бързите тестове за ХИВ?

Намалял е броят на Кабинетите за анонимно безплатно консултиране и изследване за СПИН /КАБКИС/ в страната. От 19 те вече са 12, съобщи в Пловдив директорът на дирекция „Надзор на заразните болести“ в столичната Регионална здравна инспекция доц. д-р Ирина Гайтаневска. Това стана по време на двудневна работна среща по Националната програма за превенция и контрол на ХИВ и сексуално предавани инфекции в Република България в периода 2021-2025 година, която се провежда в Пловдив. 

Графиките по отношение на КАБКИС, показват, че нивата на изследваните за ХИВ и СПИН в тях от началото на ковид пандемията рязко са спаднали, почти до нулеви стойности. След края ѝ, за миналата година, през столичния кабинет са преминали 170-180 души, а толкова са били изследвани само за два дни през 2019 година. 

Според епидемиолога проф. д-р Радка Аргирова това се дължи на това, че вече знаят, че като се открие, че са заразени с ХИВ има терапия, знаят, че терапията и проследяването са безплатни и чак толкова много не се притесняват. По думите ѝ това не е правилно, защото засяга и техните партньори. Тя посочи, че бързите тестове за ХИВ имат много предимства. 

"Предимствата са първо, че много рано става откриването на това, че си заразен с ХИВ, което много бързо води до лечение и не се позволява да се стигне до СПИН. А в същото време се намалява силно възможността да зарази друг човек. Така че това има и лично, и обществено значение", поясни епидемиологът.

Бързите тестове от четвърто поколение са важни и по други причини, обясни шефът на Националната референтна лаборатория по ХИВ към Националния център за заразни и паразитни болести доц. Ивайло Алексиев.

"Когато човек се изследва в лаборатория с лабораторен тест, се изисква време, за да се извърши самото изследване. През това време този, който се изследва, се прибира вкъщи и трябва повторно да отиде в лабораторията или да си потърси теста. Статистиката показва, че една голяма група хора не го правят, не се връщат и не си търсят резултата от изследването. А като се направи бързия тест, още веднага разбират, че има някакъв проблем и е възможно още на момента някой да им обясни какви са вариантите, че трябва да се направи потвърдително изследване", каза той. 

Двамата епидемиолози не съобщиха какъв е броят на заразените и болните от ХИВ в страната към момента. Според доц. Алексиев статистиката обаче показва, че голяма част от хората с ХИВ имат инфекция, която не е диагностицирана навреме.

"Статистиката показва, че една голяма част от хората, които ние диагностицираме, имат инфекция, която е траяла години наред. Това са хора, които имат пропуснати ползи, не са били диагностицирани на време, като се появяват при нас със заболяване, което вече е сериозно и възстановяването на имунната система става много бавно", допълни биологът. 

Доц. Аргирова пък посочи, че вниманието на обществото по отношение на ХИВ и СПИН трябва да не се притъпява. По думите й има само един начин човек да се предпази от заразяване с тежката инфекция - безопасният секс. 

По време на работната среща бяха представени начините за предоставяне на социална подкрепа на хората, живеещи с ХИВ, а също и ролята на Български червен кръст в промоцията на здраве и превенцията на ХИВ сред младите хора. Експерти по сигурността пък обясниха как трябва да се защитават личните данни и как да се обработват чувствителните данни , касаещи условията и реда за изследване, съобщаване и отчет на заразеност с ХИВ. Днес срещата продължава с кръгла маса, на която ще се проведе заключителна дискусия по темата. 

Чуйте още в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54