Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Романът "Еликсир" на Капка Касабова ни отвежда към Места

| Интервю

След документалните романи "Граница" и "Към езерото", получили международно признание, на български език излезе и третата книга на писателката Капка Касабова "Еликсир" с печата на издателство "Жанет 45".   За годините след излизането си "Граница" се утвърди като модерна европейска класика, носител на множество британски и едропейски награди, включително наградата на Британската академия и франската награда за пътеписна литература Никола Бувие. 

Излязлата през 20202 г.  втора книга от четирилогията "Към езерото" спечели Наградата за най-добра  чуждестранна книга на годината във Франция.
Във всички книги от четирилогията действието се развива в България и в съседни на нея страни.
За новия роман "Еликсир", който пренася читателите сред сняг, еделвайс, чиста вода и непокътната природа, престижните издания "Financial Times" и "The Economist" коментират, че авторката "дава уроци по изгубени светове по поречието на Места".
Касабова, която живее в Шотландия и пише книгите си на английски език, създава литературна форма, в която се преплитат география и етнография, политическа история, психология, екология, алхимия, ботаника. Книгите на Капка Касабова са преведени на двайсет езика, а настоящата "Еликсир" излезе на български в превод на авторката и Мария Змийчарова. 
Интервюто - звуковия файл: 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

В "Срещите" за Съединението и националната кауза

В празничния ден с историка доц. Тодор Радев ще си говорим за датата 6 септември 1885година. Това ли е и защо еднстмвената българска национална акция , доведена докрай? Бъдете в празничния ден с Радио Пловдив. 

публикувано на 05.09.25 в 12:53

Ученическа изложба за 140 години от Съединението на България

Творби на ученици от НХГ "Цанко Лавренов", посветени на 140 годишнината от Съединението на България, са част от изложбата "Съединението и неговите личности", която ще се открие на 5 септември в Регионалния исторически музей-Пловдив.  В експозицията са представени живописни произведения и плакати. Картините са нарисувани по време на пленер, който се..

публикувано на 05.09.25 в 09:51

„Калейдоскоп на времето“ – юбилейна изложба на Минчо Панайотов in memoriam

„Калейдоскоп на времето“ – юбилейна изложба на Минчо Панайотов in memoriam се открива тази вечер в галерия „Капана“ в Пловдив. Втора експозиция с негови графични произведения се открива в галерията на Дружеството на пловдивските художници на бул. „Цар Борис Трети Обединител“ №153. Замислена като голяма празнична изложба по случай 80-ата..

обновено на 05.09.25 в 09:45

Мини фестивал за електронна музика в Дондуковата градина

В Дондуковата градина на Пловдив ще се проведе първото издание на „All Together Now“ – мини фестивал за електронна музика. Музикалната програма ще бъде представена от аудио-визуалния колектив Melformator – една от водещите сили на пловдивската алтернативна сцена през последните дванадесет години. В състава му са диджеите sayulke- саюлке ,..

публикувано на 05.09.25 в 09:45

В Пловдив започва Седмица на съвременното изкуство

С изложбата „Light, Mehr Light“ се открива 31-ото издание на Седмицата на съвременното изкуство в Пловдив. Експозицията е подредена в Градската художествена галерия на Главната улица, като в нея участват 12 автори. Сред тях са Аксиния Пейчева, Севдалина Кочевска, Цветан Кръстев, Красимир Добрев, Надя Генова, Миша Кубал и др. Куратор на..

обновено на 04.09.25 в 14:59