Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Академичната общност заплашва с ефективен протест

"Очакванията на Синдикат ВОН-КНСБ и ВО-КТ "Подкрепа" справедливо са големи. Университетите са пренебрегнати и ако погледнем финансирането на цялата образователна система, се вижда, че на много места има диспропорции. От години опитваме по академичен начин да сме възпитани, но като че ли ни се изчерпват силите и трябва да заявим категорично - искаме достойно заплащане за труда си. Достойно заплащане за труда си като академични представители, а и за служителите, които подпомагат процеса на образование във висшите училища, но от години са доста пренебрегвани". Това заяви председателят на синдиката в УХТ - Пловдив д-р Илиян Добрев. 

Той уточни, че във вторник в  14 ч. представителите на синдикат ВОН-КНСБ ще подпишат декларация в присъствието на председателя на Националния синдикат проф.д-р Лиляна Вълчева и много гости. Темите постоянно се обсъждат в академична среда, но недоволството назрява.

"Готови сме на ефективни протестни действия, готови сме да сме заявим, готови сме, но от отсрещната страна, важните институции - МОН, МС, няма адекватни партньори, които да отговорят на нашите искания, без да извиват ръце и да поставят условия за  преобразуване и сливане на университети, без да са вникнали в същността на това, какво означава да произведеш един бакалавър или магистър с нужните адекватни на съвременността знания".

По думите на д-р Добрев,  академичната общност е готова на умерено отстъпление от заявените първоначални искания, но споделят учудването си,  че независимо от твърдението на управляващите, че  в Закона за ДБ има средства за увеличение на заплатите на академичните длъжности, за първи път финансирането остава като обща сума за разпределение на средствата в МС.

"Това подсказва, че  на нас се опитват да ни извиват ръцете  чрез поставяне на условия за реформиране, които ние предварително не сме договаряли. Ние като синдикати сме страна, МС и МОН като работодател са страна, но не искат да ни чуят и не ни слагат на масата на преговорите".

Той припомни още, че досега в Закона за ДБ е съществувала система за допълнително стимулиране на т.н. "отличници"  в системата на университетите и висшите училища, които според критериите за качество, определени от МОН, са били разпределяни като възнаграждения  на академичните длъжности и служителите. Тези пари сега не са включени в последния бюджет и така неизвестните стават повече.

"Това ни кара да мислим, че ще ни се поставят условия4, заяви още д-р Добрев. 

Той уточни, че с колегите си от останалите пловдивски висши учебни заведения, чиито представители ще присъстват на срещата, нямат никакви разногласия и възнамеряват да заявят открито сред срещата решението си за подготовка на ефективни стачни действия.

Интервюто - звуковия файл:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39