Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лакмус за политиката у нас ще са евроизборите през юни

Георги Киряков
Снимка: Стопкадър, БНТ

В края на януари говорим за важните теми в началото на годината. Как новите партии ще опитат да се впишат в родния пейзаж, преди вота за Европейски парламент, дали се очаква президентът да помага в развитието на подобен проект, както и полемиката му с Делян Пеевски, коментираме с Георги Киряков, политолог.

Киряков открои, че полемиката между Румен Радев и Делян Пеевски е абсолютно безсмислена, без резултат, от гледна точна на оперативното управление на държавата, от друга страна това са само медийните "бомби", които се произвеждат от този тип изказвания. 

"Този спор отклонява вниманието от важни процеси в управлението на държавата, както и от важни процеси за бъдещето ни в ЕС и НАТО", каза Киряков. По думите му отдавна Пеевски и Радев търсят легитимиране на политическия терен. 

"Румен Радев иска този натрупан капитал - електорален и политически да го реализира чрез партиен проект", смята политологът. Според него движението "Трети март" е регистрирано като търговска марка. "Това е интересно като политически феномен, защото означава, че те ще искат да търгуват. Самото движение е форма на популизъм", смята политическият анализатор. 

Ротацията: Разликата между ГЕРБ и ПП-ДБ остава една константна величина, около 7% и това не е изненада. Има устойчиви електорални нагласи, които дават шанс на това мнозинство да работи. Очевидно е, че електоратите на двете сили ги удовлетворява това управление. Ако резултатът от евроизборите е такъв, какъвто сочат днес електоралните нагласи за отделните партии, то няма да има промени в българския политически живот.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Има идея за максимална скорост до 30 км/ч. в градовете

Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се  в следващите три месеца парламентарните групи  да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя.  Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..

публикувано на 21.02.25 в 16:14

Честват Международния ден на майчиния език

Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари.   Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..

обновено на 21.02.25 в 12:12
Георги Вулджев

Планираният в бюджета 3-процентен дефицит е под въпрос

Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...

публикувано на 21.02.25 в 11:05

Не само чужди езици, важни ще са STEM и професионалните умения

В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието  Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година  - кое е новото и къде са заложени..

публикувано на 21.02.25 в 09:59

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18