Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

Малките капани на големите данни, с гост Весислав Илиев

Сезон 2, Епизод 9

В епизод 9 отваряме въпрос, който е болезнен за всички, които работят с данни: Може ли и как да се предпазим от грешката да се предоверим на данните или по-точно на моделите,  с които учени, изследователи и практици са закърмени в тяхната подготовка по статистика. Много от тези грешки, вероятно повечето, са напълно неволни и не са направени с цел манипулация на резултатите от данните. Но това, което получаваме като общ резултат е, че ставаме все по-богати на данни, но много малко от това “богатство” може да превърнем в знание и ценна информация за взимане на рационални решения.
В епизода специално участие взима анализаторът на данни Весислав Илиев, който от личен опит споделя какви са капаните при работата с данни във всичките етапи - от избора на легитимни източници до превръщането на резултатите в съвет. Весислав има интердисциплинарен бекграунд, но основните му интереси са в икономиката и редовно участва като автор на анализи във в. Капитал.

Според Весислав основата, на която трябва да стъпваме винаги когато опитваме да извлечем знание от данните, е критичното мислене. Това е подход към търсене на ново знание, основан на скептичност към доказателствата, здрав разум и широко търсене на друго, различно мнение. Весислав е и съавтор на образователната програма за ученици “Предприемачът като откривател”, което му дава интересна перспектива за тренирането на критично мислене сред децата.

Този разговор е полезна добавка към епизодите за смелостта и оптимизма, за да не забравяме все пак, че има някои човешки пороци - като самонадеяност или просто небрежност - които се оказват основни пречки пред рационаното взимане на решения.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Човешкият фактор убива на пътя

След серията тежки катастрофи в Пловдив през последните дни – сред които и трагичният инцидент на Околовръстното шосе, отнел живота на майка, баща и едното им дете – темата за пътната безопасност отново излезе на преден план. За причините и решенията e разговарът с осемкратния рали шампион на България и основател на Академията за безопасно шофиране..

публикувано на 27.11.25 в 16:20
Пламен Димитров, председател на Дружеството на психолозите в България.

Вербалната агресия в парламента взриви улицата

Могат ли протестите да променят ситуацията в държавата? Въпросът идва след снощното бурното недоволство в София и днешния отзвук за преработка на проектобюдежета. А отговорите са някъде между силата на обществото и слабостите на политиците.  Според психолога Пламен Димитров, когато говорим за сила и слабост, неизбежно се поражда конфликт. А..

публикувано на 27.11.25 в 16:05
Еньо Енев

Ресторантьори предупреждават за фалити догодина

На ресторант ще ни е по-скъпо през следващата година , прогнозира регионалният представител на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА) за Пловдив Еньо Енев. По думите му секторът се присъединява към общото недоволство срещу проектобюджета за 2026 г., който според бранша не е приемлив.  Енев подчерта, че за разлика от..

публикувано на 27.11.25 в 11:18

Няма икономически разум в предложението за бюджета

Професор Митко Димитров от Института за икономически изследвания на БАН анализира рисковете, свързани с новия държавен бюджет.  Според него, ако бъде приет, България ще навлезе навлиза в опасна дългова спирала с очаквано увеличение на съотношението на дълга към БВП над 36%.  Той критикува факта, че увеличението на разходите се финансира чрез нови заеми..

публикувано на 27.11.25 в 11:11

НЗОК трябва да плаща медицинска дейност, а не заплати

В отворено писмо Българската болнична асоциация (ББА) и Националното сдружение на частните болници заявиха, че категорично не са съгласни с предложените в проекта за бюджет на НЗОК за 2026 г. промени. Според тях механизмът за финансиране на заплатите на лекари и специалисти по здравни грижи чрез държавни трансфери през Касата е неправилен...

публикувано на 27.11.25 в 11:03