Смолян може безвъзвратно да загуби един от своите символи – Пангаловата къща, алармира инициативен комитет от кв. "Райково" в града. От там настояват държавни и общински институции да помогнат за спешна реставрация на рушащата се сграда, считана за най-добрия образец на родопската архитектура.
Към петициите на жители на Смолян за спасяване на обявената за паметник на културата къща се присъедини и арх. Живко Железов, който е изпратил писмо до президентството, търсейки съдействие за възстановяване на архитектурната ценност.
Пангаловата къща е най-добрият образец на родопската архитектура като естетика, размери и цялостно въздействие, заяви арх. Мария Чапкънова-Люнчева. Според нея това е знакова сграда за Смолян и за Родопите и неслучайно е оценена като паметник на културата с архитектурно и художествено значение. Сградата е построена през 1860 г., като с размерите си и пищната си архитектура е била сред най-големите къщи за времето си, с над 850 кв. м разгърната площ, допълни арх. Люнчева.
Разрухата на архитектурния паметник е свързана с периода, след като е реституиран. Множеството наследници не влагат средства за ремонт, реставрация и стопанисване на имота. Последната инвестиция в опазването на сградата е направена от държавата през 90-те години на миналия век, изпълнявайки проект за реставрация и укрепване на конструкцията.
Можем да спрем разрухата, ако има гражданско общество, смята актьорът Никола Пашов от инициативния комитет. Според него емблематичната за Родопите сграда може да бъде възстановена, ако се намеси Община Смолян.
От инициативния комитет уточняват, че наследници от Пангаловия род имат готовност да дарят на Общината своите дялове от имота, но общинари са отхвърлили това предложение. Заместник-кметът на Смолян Мариана Цекова посочи, че официално писмо за даряване на дялове от Пангаловата къща не е постъпвало, а един от наследниците е водил разговори с идеята да предостави своята част от имота.
Според арх. Люнчева трябва да се предприемат спешни стъпки за спасяване на сградата, тъй като част от собствениците са готови да дарят около 30% от дяловете.
Представители на инициативния комитет посочват, че арх. Живко Железов е изпратил до президентството писмо с настояване за съдействие и съпричастност към каузата за възкресяване на „най-емблематичната сграда в Смолян от Възраждането на България – Пангаловата къща“. Авторът е получил писмо в отговор, че са потърсени становища от министъра на културата и кмета на Смолян по казуса с Пангаловата къща.
От инициативния комитет в смолянския кв. "Райково" настояват местната администрация да се ангажира в търсенето на решение за възстановяване на Пангаловата къща.
Художникът Йордан Кисьов представя изложбата "Вълната" в новата пловдивска галерия "НестандАрт". Авторът е известен на българската и международната художествена сцена със своята мащабна живопис, представена чрез инсталации и неконвенционални визуални форми. Завършил е художествената гимназия в София в класа на Димитър Арнаудов, а по-късно и..
Казват, че мозайките са артистичните предизвикателстваq пред които е изправено обществото на прехода между езичеството и християнството. А България е сред страните с най-много мозайки. Какво означава това? Тази събота отговорите са в разговора на Людмила Сугарева с проф. Славик Табаков, разкодирал секретния език на мозайките, който разказва и..
Награди "Пловдив" ще бъдат връчени на тържествена церемония на 23 май в Дламатичния театър. Ето кои са номинациите: Раздел „Художествена литература и хуманитаристика“ Красимир Димовски - За романа „Тезеят в своя лабиринт. Дневникът на една П“, издателска къща „Хермес“ Антон Баев - За книгата „Татко“, издателство „Коала прес“ Станислава..
Концерт под надслов "Великденска светлина през Светлата седмица" ще изнесе тази вечер Детско-девическа хорова формация „Евмолпея“ при ЦПЛР – ОДК Пловдив в Католическата църква "Свети Дух" ж.р. „Тракия“. Събитието се провежда под патронажа на заместник-кмета по спорт и младежки дейности Николай Бухалов и е част от културния календар на града...
Премиера на стихосбирката на Розалия Александрова „Усещане за цялост“ ще се състои тази вечер в читалище „Възраждане“. „В тази книга няма да срещнете маниерност, изненадващи поанти и опит за преобръщане на представи. Посоката е само напред, по най-прекия път към сърцето и душата, и нагоре с благодарност и любов към Твореца. Такива книги не се четат..