Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Законът за изкуствения интелект идва навреме

Снимка: Личен архив

Европейският съюз дава зелена светлина за първия по рода си закон за изкуствения интелект, защо от Meta виждат най-голям капацитет за развитие на виртуалната реалност в България?

Според IT експерта Димитър Ганчев обикновено тези закони, регулиращи електронни комуникации или изкуствения интелект, се забавят много. "Този път обаче е навреме, така че, това е по-интересната тема, как този път не закъсняха", коментира експертът.

По думите му все още никой не знае какво да очаква. Законопроектът едва ли ще въведе по-строги ограничения, а по-скоро неща, с които създателите на изкуствен интелект трябва да се съобразяват. 

"Като например необходимостта софтуерите, създаващи т.нар. "дийп фейк" - изображения и звуци, които много приличат на истински и да ги маркират като такива. Не бих го нарекъл точно строго ограничение, а по-скоро правило, което трябва да спазват и в тази посока виждам нещата. Правилата трябва да се спазват! Ограничения също има предвидени, но те са по-скоро за изкуствен интелект който създава високорискови технологии, като например тези, които автоматично разпознават емоции, профилират хора, контролират поведения. Такива системи има инсталирани по летища и граници. Те имат и военно предназначение - от доста време има изкуствен интелект, който може в една тълпа да разпознае потенциален терорист, човек, който носи оръжие или взривове и би могъл да управлява автоматични оръжия, които да го ликвидират. Това е технология с много висок риск и за момента пускането на пазара на такова нещо се смята за забранено", обясни Ганчев. 

Според него в това е смисъла на закона, че разделя изкуствените интелекти и системите, направени с тях, на четири зони, според риска за обществото, който създават. Сред приложенията, които подлежат на сериозна регулация са тези, които могат да се отразят на области като здравеопазване и сигурност, посочи експертът. 

На въпроса защо от Meta виждат най-голям капацитет за развитие на виртуалната реалност в България, той посочи, че това са по-скоро политически изявления както от наша страна, така и от тяхна. И добави, че е малко закъсняло, тъй като разработките в тази сфера като цяло са оставени на пауза, а някои компании дори са закрили цели отдели в тази посока. 

"Не трябва да се фокусираме конкретно върху виртуалната реалност, която споменават, тъй като това по-скоро го виждам като част от политиката на Meta по принцип, т.нар. метавселена, на която те много залагат. Но дали ще се случи, не съм много убеден. В последните няколко месеца инвестициите в тази сфера са попресъхнали и апетитите на компаниите да се развиват понамаляха в световен мащаб и се забелязва експресно спиране на разработки, които нямат конкретно практическо приложение сега и веднага. Има някаква криза в IT сегмента която се забелязва. Дано не ни се отрази и на нас, защото в България това е сериозен сегмент, но за съжаление има риск. Не очаквам фалити, очаквам  големи компании от рода на Meta, Google и др. да закриват част от отделите си и да се съсредоточават върху конкретния си бизнес. В Google даже се случи, те си закриха хардуерния отдел, който разработва устройствата за умен дом", подчерта Ганчев.

И допълни, че когато се появи някаква финансова криза, разработките започват да се фокусират в тези области, които носят приходи на компаниите, а тези, които не могат веднага да се реализират, остават за по-нататък. 

Чуйте още в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Професор Велин Станев в „Добро утро, ден!“

В рубриката „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува професор Велин Станев – емблематичният водещ на култовото предаване „Велин рок блок“ по Радио Пловдив, който е и ръководител на катедра "Маркетинг и Международни икономически отношения“ във Факултета по икономически и социални науки към Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“= Професор..

обновено на 26.04.24 в 16:56

Нулевата ставка ДДС за хляба трябва да бъде запазена

"Професионалната етика изисква да кажа, че няма козуначено изделие, което да има себестойност 200 лв. Но нсе пак, търсенето определя предлагането. Не зная какви очаквания имат купувачите, които ще отделят 200 лв за козунак, но те едва ли ще вкусят нещо изключителнно, защото козунакът е изделие, което има много ясен състав. В резултат на спазването му,..

публикувано на 26.04.24 в 16:03

Големият въпрос на тези избори е знаем ли накъде отиваме

Това, което ентусиазира избирателите обикновено са две противоположни състояния - разочарование и гняв или пък надежда . За разлика от предишни периоди, в които сме били свидетели и на двете, то днес българите е на кръстопътно състояние - гледат с недоверие, страх, скептицизъм и описват собственото си отношение към дистанциране, определи социологът от..

публикувано на 26.04.24 в 11:04

Ден на отворените врати в Арменското училище

Основно училище „Виктория и Крикор Тютюнджян” се намира в сърцето на Стария Пловдив сред китната зеленина на хълма Небет тепе. Арменското училище както обичат да го наричат пловдивчани  има 190-годишна традиция на добро образование и възпитание, в него се обучават деца от 1-ви до 7-ми клас както с арменски, така и с български произход. През настоящата..

публикувано на 25.04.24 в 17:30
Надя Василева, председател на БКЗ

Най-много служители в Пловдив се търсят в IT сектора

Работодателите в Пловдив прогнозират, че компаниите в региона, които ще назначават хора в следващите шест месеца, са с 11% повече от тези, които възнамеряват да съкращават работници. Това коментира в предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив председателят на Българската конфедерация по заетостта (БКЗ) Надя Василева. Конфедерацията е публикувала..

публикувано на 25.04.24 в 16:33