Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Законът за изкуствения интелект идва навреме

Снимка: Личен архив

Европейският съюз дава зелена светлина за първия по рода си закон за изкуствения интелект, защо от Meta виждат най-голям капацитет за развитие на виртуалната реалност в България?

Според IT експерта Димитър Ганчев обикновено тези закони, регулиращи електронни комуникации или изкуствения интелект, се забавят много. "Този път обаче е навреме, така че, това е по-интересната тема, как този път не закъсняха", коментира експертът.

По думите му все още никой не знае какво да очаква. Законопроектът едва ли ще въведе по-строги ограничения, а по-скоро неща, с които създателите на изкуствен интелект трябва да се съобразяват. 

"Като например необходимостта софтуерите, създаващи т.нар. "дийп фейк" - изображения и звуци, които много приличат на истински и да ги маркират като такива. Не бих го нарекъл точно строго ограничение, а по-скоро правило, което трябва да спазват и в тази посока виждам нещата. Правилата трябва да се спазват! Ограничения също има предвидени, но те са по-скоро за изкуствен интелект който създава високорискови технологии, като например тези, които автоматично разпознават емоции, профилират хора, контролират поведения. Такива системи има инсталирани по летища и граници. Те имат и военно предназначение - от доста време има изкуствен интелект, който може в една тълпа да разпознае потенциален терорист, човек, който носи оръжие или взривове и би могъл да управлява автоматични оръжия, които да го ликвидират. Това е технология с много висок риск и за момента пускането на пазара на такова нещо се смята за забранено", обясни Ганчев. 

Според него в това е смисъла на закона, че разделя изкуствените интелекти и системите, направени с тях, на четири зони, според риска за обществото, който създават. Сред приложенията, които подлежат на сериозна регулация са тези, които могат да се отразят на области като здравеопазване и сигурност, посочи експертът. 

На въпроса защо от Meta виждат най-голям капацитет за развитие на виртуалната реалност в България, той посочи, че това са по-скоро политически изявления както от наша страна, така и от тяхна. И добави, че е малко закъсняло, тъй като разработките в тази сфера като цяло са оставени на пауза, а някои компании дори са закрили цели отдели в тази посока. 

"Не трябва да се фокусираме конкретно върху виртуалната реалност, която споменават, тъй като това по-скоро го виждам като част от политиката на Meta по принцип, т.нар. метавселена, на която те много залагат. Но дали ще се случи, не съм много убеден. В последните няколко месеца инвестициите в тази сфера са попресъхнали и апетитите на компаниите да се развиват понамаляха в световен мащаб и се забелязва експресно спиране на разработки, които нямат конкретно практическо приложение сега и веднага. Има някаква криза в IT сегмента която се забелязва. Дано не ни се отрази и на нас, защото в България това е сериозен сегмент, но за съжаление има риск. Не очаквам фалити, очаквам  големи компании от рода на Meta, Google и др. да закриват част от отделите си и да се съсредоточават върху конкретния си бизнес. В Google даже се случи, те си закриха хардуерния отдел, който разработва устройствата за умен дом", подчерта Ганчев.

И допълни, че когато се появи някаква финансова криза, разработките започват да се фокусират в тези области, които носят приходи на компаниите, а тези, които не могат веднага да се реализират, остават за по-нататък. 

Чуйте още в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Търсим баланса между такса смет и "замърсителят плаща"

България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за  много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък .  Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..

публикувано на 28.11.24 в 16:53

Няма как да отстраним мафията с половинчати мерки и усмивки

Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..

публикувано на 28.11.24 в 14:37

"Успех за теб" връща децата в ОУ "Васил Левски" в Караджово

В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..

публикувано на 28.11.24 в 11:51
Доц. Иво Инджов

Българската политическа система е в ситуация на свободно падане

Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..

публикувано на 28.11.24 в 09:50
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52