Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Градината на света" вехне, а строителите още си чакат парите

Какво се случва с „Градината на света“ в Пазарджик, четири месеца след като в присъствието на десетки политици, дипломати, консули ,  заедно с  легендите Христо Стоичков и Карл Люис бе официално открита.  

Събитието тогава бе широко отразено от всички национални медии, а на една от централните алеи бе запален и пламъкът на мира, с посланието – държавите да се обединяват, а не да воюват.  Днес, се оказва, че  проектът няма шанс скоро да бъде довършен.  Нещо повече, общината дори е в затруднение да се издължи на строителните фирми за дейностите, които са извършени до момента, тъй като е възлагана работа, без да са осигурени средствата за това.

"Тази градина и след 50, след 100 години ще остане тук и тя ще продължи да дава същото послание на тези, които идват след нас", каза  по време на откриването на 25 септември тогавашният кмет Тодор Попов. На откриването бяха зам.-председателят на НС Росица Кирова, Христо Стоичков и Карл Люис. 

Днес „Градината на света“, която е върху площ от 112 декара и съдържа растения от близо 80 държави изглежда тъжна, а част от растителността не успя да издържи на минусовите температури. Пламъкът на мира отдавна е угаснал, а част от асфалтовите алеи са напукани. Какво се случва с „Градината на света“. 

"Относно "Градината на света" още няма акт 16. Обектът не е изпълнен в цялост и някои от строително-монтажните работи не са завършени. Изключително много въпроси възникват за тази "Градина на света"", каза кметът на Пазарджик Петър Куленски.

Проблемът е в това, че към днешна дата община Пазарджик няма пари, за да покрие разходите по проектирането и изграждането на „Градината на света“, тъй като е на „червено“, дори, с частично запорирани сметки.  В този случай съвсем реална  е  възможността,  фирмите да си потърсят парите по съдебен път.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21