Един от лекторите ще бъде асистентът и докторант в катедра „Компютърни системи и технологии“ инж. Иван Янчев, който ще обясни на участниците в семинара кои са основните видове кибератаки и как могат да предпазят от тях. Според него рисковете в киберпространството са много, но и от години големите международни компании се опитват да филтрират част от заплахите.
В повечето случаи хакерите успяват да заобиколят защитите на големите интернет компании. Така често получаваме в електронните си пощи фишинг имейли. Те са сред най-популярните атаки у нас, а с тях хакерите ни карат да отворим някакъв линк. Той може да зарази компютъра или устройството ни с компютърен вирус, който да унищожи данните ни.
Може обаче да се излъжете и да отворите линк, ако очаквате имейл от дадена организация – банка, държавна институция или социална мрежа. Тогава колкото и да сте сигурен, че можете да се предпазите, по невнимание може да отворите фишинг имейл, обяснява инж. Янчев.
По думите му за хакерите и кибератаките възраст няма. Като цяло по-податливи са по-малките – децата, които нямат опит и възрастните, които са по-далеч от технологиите и са по-доверчиви. Точно те могат да бъдат измамени най-лесно. Но и останалите не са застраховани.
Напоследък на мода са кражбите на профили в социалните мрежи от хакери. Според инж. Янчев целта на хакерите е да заплашат някого или да получат финансова облага, т.е. откуп за данните, които са откраднати. В Международния ден за безопасен интернет, той съветва най-вече да се използват сайтове, които са познати и на които може да се има доверие, както и най-популярните търсачки, защото те филтрират трафика.
На семинара освен инж. Иван Янчев, областният координатор на БМЧК Ана Лимонова ще запознае участниците в семинара с понятието „Медийна грамотност“ или как да разпознават фалшивите новини. След като преминат обучението, доброволците на свой ред също ще станат лектори в учебните заведения в областта, където ще запознаят връстниците си с рисковете, които крие киберпространството.
Това е поредна инициатива на БМЧК-Пловдив за отбелязване на Международния ден за безопасен интернет. Тази година в нея се включват и студентите от Техническия университет в Пловдив.
Чуйте повече в звуковия файл.
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..