Един от лекторите ще бъде асистентът и докторант в катедра „Компютърни системи и технологии“ инж. Иван Янчев, който ще обясни на участниците в семинара кои са основните видове кибератаки и как могат да предпазят от тях. Според него рисковете в киберпространството са много, но и от години големите международни компании се опитват да филтрират част от заплахите.
В повечето случаи хакерите успяват да заобиколят защитите на големите интернет компании. Така често получаваме в електронните си пощи фишинг имейли. Те са сред най-популярните атаки у нас, а с тях хакерите ни карат да отворим някакъв линк. Той може да зарази компютъра или устройството ни с компютърен вирус, който да унищожи данните ни.
Може обаче да се излъжете и да отворите линк, ако очаквате имейл от дадена организация – банка, държавна институция или социална мрежа. Тогава колкото и да сте сигурен, че можете да се предпазите, по невнимание може да отворите фишинг имейл, обяснява инж. Янчев.
По думите му за хакерите и кибератаките възраст няма. Като цяло по-податливи са по-малките – децата, които нямат опит и възрастните, които са по-далеч от технологиите и са по-доверчиви. Точно те могат да бъдат измамени най-лесно. Но и останалите не са застраховани.
Напоследък на мода са кражбите на профили в социалните мрежи от хакери. Според инж. Янчев целта на хакерите е да заплашат някого или да получат финансова облага, т.е. откуп за данните, които са откраднати. В Международния ден за безопасен интернет, той съветва най-вече да се използват сайтове, които са познати и на които може да се има доверие, както и най-популярните търсачки, защото те филтрират трафика.
На семинара освен инж. Иван Янчев, областният координатор на БМЧК Ана Лимонова ще запознае участниците в семинара с понятието „Медийна грамотност“ или как да разпознават фалшивите новини. След като преминат обучението, доброволците на свой ред също ще станат лектори в учебните заведения в областта, където ще запознаят връстниците си с рисковете, които крие киберпространството.
Това е поредна инициатива на БМЧК-Пловдив за отбелязване на Международния ден за безопасен интернет. Тази година в нея се включват и студентите от Техническия университет в Пловдив.
Чуйте повече в звуковия файл.
Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова. Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..
Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...
През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..
От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..
Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната - София, Бургас и Харманли. Обученията по български език за бежанци в Пловдив..