Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новите геномни методи са много по-прецизни

Снимка: "Пловдив Прес"


"Новите геномни технологии за създаване на нови сортове няма да има силно отражение върху пазара, тъй като генетиката не е толкова напреднала, че да можем, както се казва, да си правим каквото искаме с растенията", смята Емил Вътов, който е молекулярен биолог от Центъра по растителна системна биология и биотехнологии в Пловдив.

Коментарът му е предложението на Европарламента до Европейската комисия за въвеждането на новите геномни техники на територията на ЕС.

Според Емил Вътов в случая става дума за стремеж да се изключи активността на един ген и това да доведе до желана характеристика на растението-например издържливост на засушаване.

"Досега технологията бе следната-или се надяваме тази мутация да се получи по случаен път, или ние индуцираме случайни мутации чрез третиране с химикали или ултравиолетови лъчи. Това е позволена методология", поясни Вътов.

"С новите геномни технологии можем да го направим директно и само точно на място, което ни интересува и това не е позволена технология", каза още ученият. Той добави, че с този метод работят в лабораторията в Пловдив, за да изследват гени.

"Всъщност много по-лесно е да развалиш едно растение, отколкото да го подобриш. Затова и не очаквам да има с тези технологии бум на създаване на нови сортове растения, това е един много труден процес", коментира Емил Вътов.

По думите му е почти невъзможно по този начин да се създаде нещо, което е вредно за човека. За Емил Вътов новите геномни методи са просто още един иструмент в работата по селекция на сортове.
По публикацията работи: Емил Костов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Изборите в Румъния бяха "за" или "против" Европа

Румъния вече има избран нов президент. Независимият кандидат и кмет на Букурещ Никушор Дан победи с 53,6% от гласовете крайнодесния Джордже Симион, който получи 46,4%. Избирателната активност достигна близо 65 процента.  Това е най-голямата избирателна активност  на втори тур на президенстки избори и въобще през 21-ви век  в Румъния.  Изборът..

публикувано на 19.05.25 в 16:40

Необходими са допълнителни 260 хил. лева за заплатите на сестрите

За да се изравнят заплатите на медицинските сестри в училищата и детските градини в Пловдив с тези в яслите, Община Пловдив трябва да осигури допълнителни 260 000 лева. Това заяви главният скертера на Община Пловдив Ангелина Топчиева по повод информацията от КТ „Подкрепа“, че стартират процедура по Закона за уреждане на колективните трудови..

публикувано на 19.05.25 в 15:07

Над 4800 зрелостници ще се явят на ДЗИ в Пловдив и областта

Държавните зрелостни изпити в 12 клас в ще се проведат през тази седмица. Зрелостниците ще положат изпит по български език и литература на 21 май и на 23 май, ще се явят на втория ДЗИ. Тази година в Пловдив и областта, в 70 училища ще се проведе първият ДЗИ по БЕЛ, в общо 406 зали ще пишат 4878 зрелостници. Данните съобщи началникът на..

публикувано на 19.05.25 в 14:05

Изкуственият интелект може да помага при търсене на работа

Изкуственият интелект може да помага  при търсене на работна ръка. При ясно зададени критерии той извършва дейността по-бързо и прецизно от човек, каза  д-р Росица Стелиянова от Института за икономически изследвания при БАН. Тя е и директор Програми и проекти на АИКБ. Д-р Петър Атанасов от ПУ "Паисий Хилендарски" пък подчерта, че страната ни..

публикувано на 19.05.25 в 07:52
Петя Георгиева, ИПИ

36% от завършилите медицински сестри работят в болниците

Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..

публикувано на 16.05.25 в 17:04