Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дебатът за земеделието закъсня, дано протестите го катализират

Земеделските протести са силен сигнал за една закъсняла и недобре свършена работа по отношение на селскостопанската политика в Ес, а в България това са плодовете на повече от 30 години рамогазрушителна, стихийна и невизионерска политика към сектора. Коментарът е на Валентина Васильонова, председател на Федерацията на независимите синдикати в земеделието към КНСБ.

По думите й различните искания произтичат от поляризацията на сектора и се смесват както икономически, така и социални проблеми.

Тя акцентира върху намалелия брой земеделски стопанства, които са се свили до 132 000,  ав тях 71 % са земеделците, за които това е основен поминък. Постоянно заети със селско стопанство са 294 000 души, 59 000 от тях са на постоянен трудов договор, 21 % се наемат за сезонна работа. Средната брутна работна заплата в сектора за предпоследното тримесечие на 2023 година е 1580 лева, което еколо 70 на сто средната за страната.

Земеделският труд е силно недооценен, непривлекателен, опасен с рисковете за здравето при работа на открито и с опасни препарати, обобщи Васильонова. Към проблемите тя добави и все по- нарастващата административна тежест, която също отблъсква хората.

Протестите отварят дебата за тези проблеми, включително и за земеделския труд, който трябва да мине от 3-та във 2-ра категория.

Не съм оптимист, умерен реалист съм за това, че сегашните протести ще подтикнат процеси за промяна и за развитие на селскостопанската политика, каза Валентина Васильонова.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Инициативи като "14 века България в Европа" ни обединяват

Генералните директори на БНР, БТА и БНТ Милен Митев, Кирил Вълчев и Емил Кошлуков представиха съвместната инициатива "14 века България в Европа".  Не само патриотизмът е във фокуса на инициативата. Искаме да се фокусираме върху събития от българската история, за които се знае малко. Ние сме призвани да разкажем истината за събитията, обясни в..

обновено на 20.05.24 в 16:38

Учен от Пловдив с рекорден брой награди “Питагор”

Проф. Д-р Милен И. Георгиев, ръководител на Лаборатория по Метаболомика в Институт по микробиология „Стефан Ангелов“ към БАН и на отдел “Растителна клетъчна биотехнология” в Центъра за върхови постижения по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив - бе отличен за рекорден четвърти път с награда за наука „Питагор“. Престижната награда..

публикувано на 20.05.24 в 16:26

Дъждовното и хладно време разваля вкуса на плодовете

Имат ли основание за безпокойство фермерите след дъжовете през последните дни коментира в програма "Ден след ден" доц. Калинка Кузмова, която е агрометеоролог в Аграрния университет в Пловдив. "По принцип влагата е критична в периода около цъвтеж. Така че за зърнено-житните култури, тя е изключително необходима,  защото пшеницата би трябвало да е..

публикувано на 20.05.24 в 15:47
Пламен Ненов (вляво) и Атанас Пеканов.

Заетостта е разпределена неравномерно в регионите

По-таргетирани регионални политики за справяне с дисбалансите на регионите в България. Това е една от препоръките на изследването на Съвета за икономически анализи (СИА) "Мултипликаторите на работните места в България", изготвено от доц. Пламен Ненов, секретар на Съвета и Рада Павлова, младши сътрудник в него, което беше представено днес в..

публикувано на 20.05.24 в 15:12

Не очаквам сериозно увеличение на цената за тока

Не очаквам сериозно увеличение на цената на тока от 1 юли за битовите потребители. Това коментира Калоян Стайков , главен икономист в Института за енергиен мениджмънт, по повод излязлата информация, че токът ще поскъпне с 30%, тъй като АЕЦ – Козлодуй е подал заявление за увеличение на тарифите за бита с толкова. Според него увеличението..

публикувано на 20.05.24 в 10:35