Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вредите от прекомерната увереност, с гост Весислав Илиев

Сезон 2, Епизод 10

| обновено на 12.02.24 в 15:16

Епизод 10 е втора част от срещата с анализатора на данни Весислав Илиев. Започваме епизода с ретроспекция към финансовата криза 2007/2008, която е пример за склонността на хората да се предоверяваме на знанията си и на моделите, които сме изградили за света на финансите. Весислав напомня, че тази когнитивна заблуда се проявява в хора с различни нива на финансова грамотност и може да бъде срещната в както решенията на хора със съвсем базови знания по финанси, така и в съветите и стратегиите на професионални финансисти.

Как да внимаваме за твърде самоуверени консултанти и политици? Някои от техните вреди не са резултат само от корупция и невежество, а са съвсем неумишлен резултат от прекомерна вяра в собствената гледна точка. Хората с мироглед, ориентиран към растежа - ако може да ги отличим от останалите - са по-малко склонни да се предоверяват на личната си преценка. Те търсят различно мнение, което не задължително съвпада с тяхното собствено. Това не е така за прекомерно уверените решения и съвети - там обикновено се надценяват мненията, които съвпадат със собственото, докато се игнорират различните.

Икономиката е твърде сложна мрежа от човешки отношения, за да вярваме, че имаме математически модел, който описва и предвижда точно ефектите, които настъпват след дадено човешко решение. Още повече това важи, когато става въпрос за решенията на милиони хора на даден пазар. Резултатите са повече спонтанни, а и често продукт на случайност и несигурност, отколкото инженерни и подлежащи на математическо решение. Големите масиви данни по-скоро потвърждават тази парадигма, което може би изненадва всички, които очакват повечето данни и изчислителна мощ да правят сигурно какъв ефект следва от дадено решение.

Весислав съветва в работата с данни да търсим в добавка и качествена информация. Казано на практичен език, решения на база на информация само на хартия, крият много голяма опасности да се окажат губещи. Трябва да опитваме да култивираме тази скептичност у себе си, да търсим още качествена информация, да чуваме различното мнение. Но също така трябва да внимаваме хората, от които взимаме съвети, да не са прекомерно уверени.

Ако сте пропуснали първа част от разговора с Весислав Илиев, може да я чуете в Епизод 9.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

БАБХ подцени риска с шарката и пораженията са драматични

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..

обновено на 25.07.25 в 11:21

Властта обеща и ни излъга, ще обжалваме таксите за строеж

Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение.  Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..

публикувано на 25.07.25 в 11:20

Пловдив очаква 35 000 души за "Hills of Rock"

Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов.   "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..

публикувано на 25.07.25 в 08:43

Районните кметства ще получат пари от таксите за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28