В Регионалния природонаучен музей в Пловдив се открива изложбата "Феерии от кожа", посветена на 120-та годишнина от рождението на видната българска художничка Васка Попова-Баларева. Тя е майстор живописец и портретист, но е от онзи тип автори, които не присъстват шумно в творческите среди в периода от 30-те до 70-те години на миналия век. През последните години художничката добива нова популярност по повод дискусиите за мястото на жените в различни сфери на живота и творчеството.
В изложбата "Феерии от кожа" са представени избрани творби - живопис, натюрмоти, декоративно-приложни проекти, скици, копирки, щампи и декорирани произведения от кожа - чанти, колани, aлбуми, обложки за книги и др.
Специални гости при откриването на изложбата ще бъдат синът на Васка Баларева - проф. Христо Баларев, и изкуствоведът Христина Грозданва. Проф. Баларев е автор на предговора към каталога на изложбата, а Христина Грозданова, заедно с колежката си доц. Виолета Василчина, са написали текстовете в каталога.
Откриването е в 18 ч. , входът е свободен.
Васка Баларева е родена на 7 април 1902 г. в Русе, в семейството на генерал Иван Попов и София Попова. Съвсем млад Иван Попов влиза в четата на Филип Тотю. Завършва първия випуск на Военното училище, участва в Сръбско-българската и Междусъюзническата войни, ранен е тежко при Чаталджа.
През 1921 г. Васка се записва да учи живопис в класа на проф. Никола Маринов. Нейни състуденти са Илия Петров, Кирил Петров, Илия Бешков, Александър Жендов, скулпторът Любомир Далчев. Тя завършва образованието си през 1927 г., а на следващата година за първи път участва в Обща художествена изложба. През 1929 г. заминава за Италия, където следва в Художествената академия в Рим при проф. Умберто Коромалди. През 1930 г. тя участва в изложба на студентите от Римската академия. Изучава освен това и художествена обработка на кожа. Нарисуваните от нея картини остават в Италия, от тях е запазен само снимков материал, съхранени са и няколко нейни литографии.
В началото на миналия век в изкуството на Васка Попова-Баларева флорални и зооморфни мотиви се преплитат с християнските традиции и българското народно творчество. Днес нейните богати градини и пъстри птици са представени в най-посещавания музей в България.
Великденската програма на община пловдив днес включва концерт от 12 часа на пл. „Стефан Стамболов“ на децата от „Арт Войс Център“ с ръководител Румяна Иванова. Вечерта от 18 ч. за пловдивчани и гостите на града ще свири Биг Бенд Пловдив и солисти с диригент Николай Гешев.
На 18 април отбелязваме Международния ден за опазване на паметниците на културата . Денят се чества от 1984 година по решение на ЮНЕСКО. На този ден отдаваме дължимото на националното ни наследство, почитаме хората, отдадени на каузата за опазването му, което е изключително отговорна роля. 18 април е повод да се привлече общественото внимание във..
Изложба „Вяра и Светлина“ – диамантени гоблени с библейски истории ще бъде открита на Великден в храм „„Пресвето сърце Исусово“ в град Раковски. Те са изработени от хора в нервностойно положение към Центъра за социална интеграция и рехабилитация, под ръководството на сестрите Францисканки и включват сцени от живота на Исус Христос, Дева Мария..
Влизаме в едно уютно ателие на творец, то е разположено на малка уличка в Капана, в него работи Йорданка Георгиева. Тя се завръща в България през 2022 година, след дълго време, в които живее и работи на остров, разположен някъде между Великобритания и Франция. Художничката рисува символа на християнството - рибата и вярва, че арттерапията помага..