Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хората с епилепсия имат нужда от подкрепа

| обновено на 12.02.24 в 11:19

Световния ден за борба с епилепсията отбелязваме днес. Тази година е под мотото "Заедно за подкрепа и осведоменост", а целта  е да съберат институции и медии заедно с общността с цел да засили подкрепата, да се осведоми обществото и да се насочи вниманието към този важен здравен и социален проблем.

Предвидени са много прояви, като в столицата ще бъдат представени предложения за законови промени, които ще бъдат изпратени до комисаря по здравеопазване. 

Пловдив също  се присъединява към инициативата „Лилави светлини за по-голяма видимост“. 


Точно в 18 часа  сградата на Дома на културата „Борис Христов“ заедно и с други знакови сгради в страната ще светне в лилаво - цветът на хората с епилепсия по света.


Днес епилепсията се нарежда на четвърто място по значимост сред неврологичните заболявания в световен мащаб.

Веска Събева – председател на Асоциацията на родителите на деца с епилепсия подчерта, че в България проблемите, с които се сблъскват болните и техните семейства не са малко. Един от основните е, че някои медикаменти за лечение на болестта се заплащат от Здравната каса до навършване на 18-годишна възраст на пациента. След това лечението става много трудно за болния.

Друг проблем, за който ще бъде алармиран комисарят по здравеопазването е, че рецептите, изписани от българските специалисти не се признават в ЕС. По думите й българските болни, ако искат да си закупят лекарство, което е нужно за качественото и по-добро лечение, но по една или друга причина медикаментът не се продава в България, не може да го направи в Чехия например и в други страни от съюза. Болният трябва да посети лекар от съответната държава и той да му изпише нова рецепта, което е доплънителен разход и създава трудности както на болните, така и на семействата им. Според Събева  това е несправедливост и тук трябва и държавните институции да се намесят, за да се регулира  процеса.

Тя допълни, че потребностите на болните и техните семейства  не са се променили през годините. Основната им потребност - да бъдат напълно включени в обществото, все още не е задоволена.

Цялото итервю с Веска Събева може да чуете в прикачения  звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28