Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Статутът на наградите "Христо Г. Данов" да не се променя с по-лош

Издателите от Пловдив ще се обединим зад позиция, защото има проблематични текстове

Промени в статута на националните награди „Христо Г. Данов“ предлага Министерството на културата. 

Каква позиция е добре да защити Пловдив, и как промяната с отпадането, напр. на литературната критика ще се отрази на наградите - разговор с Красимир Лозанов, маркетинг директор на издателство "Жанет 45".

Лозанов изброи редица критики към промените, които са качени за обществено обсъждане, на сайта на министерството. Той смята, че отдавна бе назряла нуждата да има промени в отровено слабия статут на националните награди "Христо Г. Данов".

"За голямата награда за цялостен принос са изрично изброени две категории организации, които ще номинират, това са професионално - творчески съюзи и неправителствени организации. Буди озадачение, защо например, университетите да не могат да предлагат кандидатура", заяви Красимир Лозанов. Според него не е формулирано адекватно и разписано ясно значението на категориите.

"Чудесно е, че се отваря категория за поезия. Най-накрая поезията се разграничава от прозата, обаче е въведена категорията за преводач, която е разделена  - за преводач на поезия и за преводач на проза и драматургия. У нас на година се издават само 4-5 стихосбирки на чужди автори, така от комисията няма да имат между кой да избират", смята Лозанов. Той акцентира и над промяната да отпадне литературната критика от наградите така: "Защо да няма категория за оперативна критика? Защо тя да е в раздел "хуманитаристика"? 

"Прав е Младен Влашки, който постави в "Преге" въпросите за анонимността на журито, това е пълно безобразие. Тези хора нямат ли характер и не вземат ли решения на базата на професионалната им и човешка съвест", попита още Красимир Лозанов. Преге - предаване за света на книгите, 10 - 16 февруари

Може да чуете разговора от звуковия файл:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Красивите сгради на Пловдив в рисунки и разкази на ученици

Ученици рисуват пловдивски сгради със статут на културни ценности в тридневен пленер и разказват на пловдивчани за изобразяваните архитектурни обекти.  Рисунките ще са дело на възпитаниците на Националната художествена гимназия „Цанко Лавренов”. Връстниците им от Хуманитарната гимназия „Св. Св. Кирил и Методий“ ще представят кой архитект е..

обновено на 02.07.24 в 11:22

"Обичайните заподозрени" тази вечер в Пловдив

Стефан Вълдобрев и групата му "Обичайните заподозрени" излизат тази вечер на сцената на Летен театър "Бунарджика". Концертът започва от 20.30 часа и включва хитове на бандата.   "Обичайните заподозрени" ще представят новия си албум "!Удивителни Въпросителни?", който излезе на 20 май.  Албумът съдържа 11 жанрово и тематично разнообразни песни,..

публикувано на 02.07.24 в 08:44

Маестро Диан Чобанов за новата си роля в Операта

В последната неделя на юни в предаването Клуб "Неделя" гостува Маестро Диан Чобанов, който от края на януари тази година е и  директор на Държавна опера – Пловдив.  За приоритетите, които е определил като най-важни в своята работа, за все по-засилващата нужда на институцията под тепетата от собствена сграда, за ролята на Концертна зала днес и..

публикувано на 01.07.24 в 16:35

Михаил Вешим: Смешното и сериозното вървят ръка за ръка

В последната неделя на юни, гост в първия час на предаването Клуб "Неделя" бе журналистът и писател Михаил Вешим. За хумора като такъв и има ли той почва у нас, както и дали  чувството за хумор напоследък намалява или се увеличава, той сподели: "Незнам кой прави изследвания през годините в тази посока дали чувството за хумор намалява или се..

публикувано на 01.07.24 в 15:38

Любомир Караджов празнува РД с фотоизложба "Провокативо"

С фотоизложбата „Провокативо“ преподавателят по медии и пиар проф. Любомир Караджов отбелязва своя 60-и рожден ден. Експозицията е подредена в Зеленото училище (учебна база на АМТИИ на гърба на Къща „Ламартин“) в Стария град. „ Всичките обекти са снимани с мобилен телефон, като образите са експонирани върху канаваца – платно..

публикувано на 01.07.24 в 12:01