Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Общинския съвет дебатират проектобюджета на Пловдив

Бюджетът на Пловдив е на обща стойност близо 684 милиона лева. От тях 383 милиона 772 хиляди лева са субсидия от централния бюджет за делегираните от държавата дейности, а от местни приходи очакваните приходи са за малко над 300 милиона лева. 

Заместник-кметът по финанси Женя Петкова заяви, че това е бюджет на преход между два мандата. Той е изготвен на базата на реалното изпълнение на бюджета за миналата година. Освен довършване на започнатите ремонти, акцент и започването на нови инфраструктурни проекти. „Този бюджет предвижда мащабни инвестиции в детски ясли, градини, училища и общежития, благоустрояване на градската страна, социалната и административната структура, чистота на града, проектиране на паркове, зелени пространства и поливни системи. Особено внимание е отделено и на културната инфраструктура, обогатяване на културния календар на Европейската столица на културата“, каза Жени Петкова. 

В момента представители на отделните групи в ОбС представят своите искания и предложения за финансовата рамка на града, които са на обща стойност близо 30 милиона лева. Първи взе думата Борислав Инчев от „Браво, Пловдив“, който обясни, че в бюджет не са включени всички предложения на групата, включително 100 хиляди лева за велоалеи, фонд за архитектурни обледвания на сгради, които са паметници на културата, както и 300 хиляди лева за поливна система и ремонти на Младежкия хълм. В залата има и много граждани, които следят дебатите по проекта на бюджет.

Николай Гюров от ПП-ДБ каза, че групата няма да подкрепи бюджета. Според него има риск Община Пловдив да изпадне във финансови затруднения, а за да не се стигне до това, трябва да се оптимизират разходите и да се направи финансов анализ на просрочени задължения.

Председателят на бюджетната комисия в ОбС Спас Шуманов от ГЕРБ защити финансовата рамка на града и се опита да опровергае критиките към проекта. Той завърши изказването си с реплика на Адам Смит – „Добрият бюджет е балансираният бюджет“. Ивайло Димов от ИТН представи и предложенията на групата, а сред тях – средства за ремонт на улица „Славееви гори“ и проектиране и изграждане на детски и фитнес площадки в различни райони на града.

Илия Гатев от БСП също заяви в зала, че групата на столетницата няма да подкрепи проекта на бюджет, а една от причините - увеличение на щатовете.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Две момчета са в Спешното в Пазарджик след употреба на алкохол и стимуланти

Две момчета на 14 и 16 години са приети в Спешното отделение на МБАЛ – Пазарджик само за ден след употреба на алкохол и енергийна напитка. От болницата уточняват, че 14-годишно момче от Пазарджик припаднало в училищен двор и било докарано в болницата с линейка на Спешна помощ, след като му е оказана първа помощ на място. Детето обяснило, че му..

публикувано на 06.02.25 в 16:49

Започна строителството на пътя до Мулдавския манастир

Официално бе даден старт на строителството на пътя към Мулдавски манастир „Св. Петка“ над Асеновград.  Участъкът е с дължина близо да километра, като се предвижда изграждане на втора лента на пътя, което ще позволи безпроблемно преминаване не само на леки коли, но и на атобуси и тежкотоварни автомобили. Пътят се строи с държавно финансиране на..

публикувано на 06.02.25 в 14:36

9,5 кг наркотици и 361 вейпа конфискува полицията в Пловдив

От началото на годината досега пловдивските криминалисти са иззели 9,5 килограма високорискови наркотични вещества. Сред тях са 5 килограма синтетични канабиноиди, 3 килограма марихуана, 900 грама амфетамин, както и кокаин и екстази, съобщиха от полицията.  Конфискувани са и 361 вейпове със съдържание на хексахидроканабинол.  При акциите са..

публикувано на 06.02.25 в 13:23

Делото за убийството на Митко от Цалапица продължава след месец

Делото срещу Рангел Бизюрев беше отложено за 14 март. Разпитана беше свидетелка, която в нощта на убийството се е видяла с Валентин Динков.  Сияна Тинева разказа, че тогава тя се е видяла с Валентин, но той е бил спокоен и не е показал някакво притеснение.  След разпита на момичето Бизюрев поиска думата и каза, че не се чувства добре..

публикувано на 06.02.25 в 12:05

Започва строителството на пътя до Мулдавския манастир

Започва строителството на пътя към Мулдавския манастир „Света Петка“ край Асеновград.  Дължината на пътната отсечка е около 3 километра – от главния път Асеновград – Кърджали до светата обител.  Изграждането на пътя до манастира се чака от много години. От него са асфалтирани около 500 метра, но заради кариерата за инертни материали в близост..

обновено на 06.02.25 в 10:16