Стефан Караиванов е родственик на Васил Левски по линия на първия братовчед на Дякона - Васил Караиванов. Той е племенник на майката на Апостола Гина Караиванова – Кунчева.
От години семейството на Стефан живее в Караивановата къща, която се намира в Старо Карлово.
Оказва се, че старинната къща е не само дом, а и своеобразен трезор за ценни съкровища от времето на Левски. В нея семейството открива много ценни документи и писма, оръжия, предмети от времето на Освобождението.
"Едно от най-ценните неща е писмо, свързано с ушиването и предаването на знамето на Априлското въстание от Мария Ганева от Карлово. Тя ушива знамето и го предава в Караивановия хан на Бенковски и Каблешков. Знаете, Априлското въстание избухва по-рано, знамето на Райна Княгиня не е готово и така бунтът тръгва със знамето на Мария Ганева", разказа Стефан Караиванов.
В архива има много документи на опълченци, на поборници - имената им, награди, медали, снимки, часовници и др. Друг ценен документ удостоверява, че карловец спасява самото Самарско знаме на Шипка.
Сред артефактите са и автентични оръжия от времето на Васил Караиванов, който участва в 3 войни.
"Архивът, който открихме, се подготвя да бъде издаден в книга, съвместно с Историческия музей", обясни Стефан Караиванов.
Той допълни, че в самата къща имало и много оръжия от времето на Левски. Обаче след 9 септември 1944 г. някой докладва, че има складирано оръжие, идва милиция, арестуват баба му, отварят миндера и изземват много пушки.
"Предполага се, че една от тях е била и пушката на Левски, която единствена била с 2 седефа на дръжката. Тя обаче е безвъзвратно загубена", обясни Караиванов.
Най-важните и ценни документи, предмети, оръжия са подредени в Историческия музей в Карлово. Изложбата се открива на 16 февруари от 11.00 ч. в музея.
Как стигнахме дотам, че изкуственият интелект се нареди сред най-добрите в два поредни конкурса за поезия? Накъде отива поезията и накъде отиваме ние без нея? Накъде отиват хората и творчеството?. Гости на "Срещите" - проф.Маргарита Младенова, Николай Генов и Георги Караманев.
Държавна опера Пловдив представя премиерата на танцовия спектакъл в две части „Пианото“ от Иржи Бубеничек. Той е вдъхновен от емблематичния филм със същото име на Джейн Кемпиън и е създаден за Кралския балет на Нова Зеландия. Филмът „Пианото“, отличен с 3 награди „Оскар“ и „Златна палма“ в Кан, завладя сърцата на зрителите по света преди 31..
С джаз концерт на Биг Бенд Пловдив ще бъде открита новоизградената сцена в парк „Ружа“ в район „Западен“. Тя се намира зад храма „Св. Климент Охридски“. Под палката на диригент Николай Гешев с прекрасни изпълнения ще се представят Едит Унджиян и Милена Костова, както и деца от "Арт Войс център". За най-малките има изненади. В събитието ще..
На 30 ноември отбелязваме голям зимен празник – Андреевден. Свети Андрей е първозваният Христов апостол. У нас празникът се нарича още Мечкинден - празник на мечките, чийто господар е Свети Андрей. Свързан е както с ритуали за плодородие, така и за защита от мечките. Според народните представи Свети Андрей прогонва зимата и дългите нощи и от..
В Регионален исторически музей - Пловдив се проведе общото събрание на Сдружение „Български музеи” . За председател на сдружението бе избран д-р Огнян Тодоров , директор на Регионалния природонаучен музей в Пловдив. Негов заместник ще бъде Стоян Иванов , директор на Регионалния исторически музей - Пловдив. Мандатът на управителния съвет е три..