9 нови специалности с прием след 7 клас ще предложи Пловдив за утвърждаване в Министерството на образованието и науката. Взети са под внимание най-търсените към момента професии. Това съобщи началникът на РУО Рангел Райчев, който днес представи в областната управа новостите за учебната 2024/2025 година. Той обяви, че предлагат и повече паралелки в дуална форма на обучение, като от 14,5 те стават вече 17.
Постоянната комисия по заетост към Областния съвет за развитие на област Пловдив гласува общо 221 паралелки за 8 клас в града и региона.
Няма да се редуцира приемът в езиковите гимназии, те остават на ниво от миналата учебна година. Увеличава се приемът за професионални паралелки и те като процент вече ще са 62,15% от всички, а тези със STEM обучение ще са 56,79%.
Общо паралелките са с пет по-малко от миналата година, защото децата в Пловдив и областта, които ще завършат 7-ми клас са 6123, или с 200 по-малко.
Новите специалности ще се реализират в: Професионалната гимназия по жп транспорт – Карлово - „Електрически превозни средства“, СУ „Георги Бенковски“- с. Бенковски – „Мехатроника“, ПГ по кожени изделия и текстил - „Художествена тъкан“, Професионалната гимназия по облекло „ Ана Май“ – „Фотография“, СУ „Братя Миладинови“ – „Продавач консултант“, СУ „Найден Геров“ – „Шивачество“, както и „Парково строителство и озеленяване“, СУ „Симон Боливар – „Цветарство“, и ПГ „Петър Парчевич“- Раковски – „Спедиция, транспортна и складова логистика“.
17 дуални паралелки ще се реализират в Асеновград и Пловдив. Сред желаните специалности при момчетата е тази в в ПГ по механотехника - „Ремонт на летателни апарати“, за момичетата в ПГ по облекло „Ана Май“ – моден дизайн. В СУ „Черноризец Храбър“ – район Тракия се предлага дуално обучение по графичен дизайн.
Традиционно дуалното обучение се запазва и в ПГВАД „Христо Ботев“ в Пловдив, където първи въведоха тази форма.
Утвърждаването на план-приема ще стане до 30 април, а срокът да бъдат предадени пловдивските предложения в МОН е 1 март.
Иновативният за страната проект за дигитална SOS гривна за жителите на община Марица продължава да действа и през 2025 година, но с намалени параметри. Той ще се финансира от Министерството на труда и социалната политика. За изминалите две години гривни са ползвали 184 души, сега ще са само 67, защото бюджетът е орязан. Целта на кмета..
В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...