Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

До 4 години българите стигат стандарта на живот в ЕС

| обновено на 21.02.24 в 09:43
Снимка: БГНЕС

До 4 години българите могат да достигнат стандарта на живот на европейците, прогнозира Петър Ганев от Института за пазарна икономика. Според последния анализ на института само 8% ни делят от това да достигнем 70% от средната покупателна способност на гражданите на ЕС. 

Българската икономика догонва европейската с по 2% на година въпреки кризите от последните три години. Ако запазим  темповете на догонване от последните три години, границата от 70% на покупателната способност може да бъде достигната през следващите 4 години. Според анализатора след достигането й скоростта на догонването се увеличава.

Петър Ганев подчерта, че макар последните 35 години България да преживя две хиперинфлации, това не е  попречило на страната ни да догонва с ускорени темпове покупателната способност на останалите страни - членки на ЕС.

"Проблемът ни е твърде ниската база, от която тръгнахме. Получи се така, че ни трябваха цели две десетилетия, за да вдигнем паритета на покупателната способност от 29%  до 60% от средното за ЕС.

Дори и в една година да минеш някои от другите страни трябва да продължим да подържаме тази икономика, за да задържим нивото. Трябва да се опазим от макроикономическия крах от 1997 г.", коментира Ганев и добави, че според него такава опасност няма.

Коментира още, че България за да увеличин напредъка и после да задържим стабилността трябва да поддържаме политики, които правят страната ни по-конкурентноспособна - политики свързани с инвестиции, физически капитал, образование и здравеопазване. 

Сред факторите, които топят разликата в доходите в Източна и Западна Европа са ниските данъци и цени.

По-големият доход не означава автоматично, че човек може да си позволи повече, тъй като разходите за живот варират в различните държави, подчерта Петър Ганев. 

Добави и, че Гърция през последните години губи от покупателната си способност.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

От с. Ивайло започват безплатни профилактични прегледи

Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а  инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..

публикувано на 19.02.25 в 16:50
Илия Проданов

Искаме решения за българските производители на храни

Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки.  "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..

публикувано на 19.02.25 в 16:25

Страната бясно влиза в дългова криза, изходът е поголовно рязане

Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази  година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват  80 млрд и след това 87 млрд. лева.  България затъва в бясна скорост в..

публикувано на 19.02.25 в 15:54

EVN e против решението за компенсиране на битовите клиенти, останали без ток

Ръководството на  "ЕВН България" (EVN) възрази остро срещу приетия на второ четене от Народното събрание Законопроект за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия, останали без ток в периода 21-31 декември 2024 г. включително.   "Изненадани сме от приетото вчера в парламентарната Комисия по енергетика и днес в..

публикувано на 19.02.25 в 14:57

Филиалът на ТУ отваря 12 свои лаборатории за ученици от март

Техническият университет – филиал Пловдив отваря 12 от най-съвременните си лаборатории за практически упражнения на ученици от 58 училища в Южен централен район . Инициативата „Час в лабораторията: иновации в действие“ ще даде възможност – чрез открити уроци и практики, ученици от 11-ти и 12-ти клас и техните учители да надградят знанията си..

публикувано на 19.02.25 в 13:10