10 старинни икони предстои да се реставрират и експонират в музея на Бачковския манастир през тази и следващата година. Иконната зала се намира в подземния етаж и е създадена по идея на игумена, Величкия епископ Сионий.
Когато посещаваме Бачковския манастир днес, едно от местата, което задължително трябва да видим е музеят, който се намира в южния двор, до храма "Свети Никола", където се извършват кръщенките.
Стамен Пепелишев, уредник на музея на Бачковския манастир разказа за създаването на музея и за най-интересните експонати - сред тях са иконата с две лица на Свети Архангел Михаил, както и Дарохранителница от 17 век, която е една от най-богато украсените у нас.
Запазеното иконно богатство, църковна утвар, щампи, обковки на старинни евангелия и везмо върху одежди са движими паметници на средновековното и възрожденско изкуство. Те могат да се видят в трите етажа на музея на Бачковския манастир.
Първият приземен етаж е наскоро реставриран, с помощта на епископ Сионий, той описа идеята, която реализира с реставратори от София, Пловдив и Велико Търново.
Френският пътешественик Пол Люка пише през 1706 година: Видях също иконата на Светата Дева, която тия монаси твърдят, че е от ръката на Свети Лука. Тази икона е един от най-големите обекти на поклонение в района и привлича много хора в Бачковския манастир.
Чудотворната икона Света Богородица от 1311 година се намира в големия манастирски храм, тя е светинята на манастира. Националният паметник на културата Бачковският манастир е неоценимо богатство, тайните му се разкриват ден след ден.
Тук се намира най-старият олтарен балдахин от 17 век, открит по нашите земи, той е реставриран и експониран на първия етаж на музея.
Уредниците на музея разказаха, че остават за реставрация още 10 икони от различни периоди на съществуването на Светата обител. Всеки, който желае може да остави своята лепта за реставрацията на иконите в касата-купел или с целево дарение.
От 2022 година до днес хиляди вярващи прекрачват прага на музея и научават интересни факти от разказите на уредника Стамен Пепелишев, с него и с епископ Сионий ни срещат Живка Танчева и Михаил Косев.
Може да гледате филма в Ютуб канала на Радио Пловдив, също в платформите: Инстаграм, Фейсбук и Тикток.
В предаването за книги на Радио Пловдив на 15.02.2025 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ ( нови книги ) Райнер Мария Рилке. Пред олтара на нощта. Избрана кратка проза. 120 стр., ок 2А, Недланд, 2024 Артур Кьостлер. Мрак по пладне. 2-ро изд., 250 стр., ок. 4А, Нике, 2025. Пол Остър. Баумгартнър. 208..
На 10-ти февруари ни напусна поетът Гален Ганев. Тази събота ще излъчим интервю с него от 2019-та година, което той даде специално за „Алтер его“. Ще си припомним думи за поезията, за книгите, за амбицията, за безсмъртието, за Шекспир, за Радой Ралин... Ще звучат и негови стихове. Гален Ганев е роден в Чирпан. Завършва РЕГ "Иван Вазов"..
За любовта и смъртта на "Първия след Бога". С писателката Неда Антонова питаме как така Дяконът е осъден на смърт по показанията на един единствен човек и защо още в началото на процеса Великият везир настоява Левски обезателно да бъде обесен... А доволството на Граф Игнатиев от присъдата що е? И още куп, куп питания, за които и до..
Срещнахме се в ефир с актисата и продуцент Деси Тенекеджиева, която сподели вълнения и мисли по повод премиерната българо- британска продукция "Дяволски игри" на режисьора Бен Чарлз Едуард.. Първият български филм с участието на легендарна холивудска звезда Мики Рурк тръгна по кината в цялата страна преди седмица. Оригиналното име на филма е The..
Концерт на Ангел Заберски и приятели "Празничен джаз сюрприз" ще има в Дома на културата „Борис Христов“ тази вечер. Ще прозвучат джаз аранжименти на известни класически произведения-"Половецки танци", "Гранада", "Палячи". Зрителите ще чуят и авторски песни на Ангел Заберски.