Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Меморандумът е начало на отговорен преговорен процес

Евродепутатът от "Демократична България" Радан Кънев заяви пред Радио Пловдив, че не вижда драма в предвидения меморандум между ПП и ГЕРБ. Напротив, вижда най - сетне един нормален политически преговорен порцес. Той посочи, че така се случват нещата в цяла Европа, така би трябвало да се случват и в България.

Очевидно има двама ключови партньори в управлението - единият отправя съвсем ясно писмено предложение, една политическа оферта за това какви би следвало да са процедурите и приоритетите през следващия 9-месечен период. Следват преговори, би трябвало са следва и политическо решение.

Естествено е да има корекция, контраоферта, допълнителни изисквания от страна на другия основен политически партньор. 

Нищо необичайно, нищо тревожно не виждам. А най - малко виждам причина да се говори за разпадане на управленската конфигурация и за нови избори.

Кънев нарече сериозен проблем липсата на подобно писмено споразумение през досегашните 9 месеца. Той смята, че сега виждаме опит за решение на този проблем.

До момента всички общи решения се вземаха чрез спешни, панически срещи на по кафе рано сутрин, късно вечер. Липсваше нормалният процес на преговори, който трябва да съществува между партньори, които не са никак близки

Ние сме били, сме и ще бъдем остри политически опоненти, на които се налага да работят заедно.

Аз съм гласувал за коалицията ПП-ДБ, която има лидери в изобилие, тъй като е сложна коалиция, заяви Радан Кънев.

По думите му, властта действително се е върнала в парламента и решенията се вземат там. Затова този меморандум идва по същество.

Кънев нарече необяснима или поне неприлично обяснима твърде острата реакция на ГЕРБ. Той подчерта, че един такъв меморандум след като Мария Габриел стане премиер е в интерес преди всичко на ГЕРБ.

Евродепутатът от ДБ смята, че сме затънали в по - махленски политически практики, далеч от нормалната парламентарна процедура. А меморандумът е опит да се върнем към тази практика и е начало на един отговорен преговорен процес.

Интервюто на Неда Велкова с Радан Кънев е в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Държавата трябва да регулира цените на храните

Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира  производителят на зеленчуци  Иван Кабуров  от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..

публикувано на 17.02.25 в 16:12

платена публикация
Специализирано изложение за земеделие БАТА АГРО 12 - 16 май 2025 година

Седемнадесетото издание на най-големия форум за земеделска техника у нас БАТА АГРО , който се организира от Българската асоциация на търговците на агротехника, ще се проведе от 12 до 16 май 2025 година на Летище Стара Загора. Това издание е юбилейно, тъй като отбелязва 15 години от първото изложение БАТА АГРО. Регистрацията за участници все..

публикувано на 17.02.25 в 15:54

За първи път лидер на БСП тръгва от властта, а в НС партията е малка

Амбициозна и стратегическа, а не тактическа е задачата, която новият лидер на БСП Атанас Зафиров постави пред партията - да си върне статута на първа политическа сила, което към момента е неизпълнимо, коментира политологът Татяна Буруджиева пред Радио Пловдив.  Според нея конгресът не излезе с ясна програма как ще се възстановява партията. В БСП..

публикувано на 17.02.25 в 15:46

Собственици на ферми за патици обвиняват БАБХ в натиск

Над 60 фермери, производители на патици-мюлари от цяла Южна България, се събраха на спешна среща в Раковски заради действията от страна на Българската агенцията по безопасност на храните (БАБХ) срещу тях. На срещата са обсъдени актуални проблеми, свързани с епизоотичната обстановка и разпространението на птичия грип. Фермерите са се оплакали от..

публикувано на 17.02.25 в 14:57

Апаратни игри и ужасна организация на конгреса на БСП

  Атанас Зафиров не беше моят фаворит, но му пожелавам успех, защото времената особено за БСП са сложни и пътят няма да бъде лек. Оттук - нататък зависи от него и от неговите действия какво ще бъде направено.   Това заяви пред Радио Пловдив пловдивският депутатът от БСП Иван Петков - Бебето .  За нашата организация в Пловдив е стъпка назад ,..

публикувано на 17.02.25 в 09:09