"Не мисля, че ще се стигне до предсрочни избори-особено преди европейските. Ако има нещо, което би могло да повлияе на решението на партиите от управляващото мнозинство да отидат на нови избори, това биха били резултатите от европейския вот. Така че избори две в едно са изключително малко вероятни" смята политологът Стойчо Стойчев.
Според него, каквито и спорове да има към насоящия момент, те не могат да са основание да се търси друго развитие на ситуацията освен продължаващо общо управление.
"Между другото, меморандумът, макар че доста грешно е наречен по този начин, всъщност представлява предложение за коалиционно споразумение, макар и в по-общ смисъл, за периода оттук насетне", смята Стойчев.
Според него, ако в подобни намерения се изключва ДПС от бъдещото управление, то представителите на ПП-ДБ влизат в дисонанс с политиката, която водеха досега.
"ДПС не може да бъде изключено в бъдеще от управлението, тъй като конституционните промени, които ПП-ДБ инициираха и внесоха, предвиждат и избора на въпросните регулаторни органи да става с мнозинство от две трети в парламента", припомни Стойчо Стойчев.
"Няма как да се очаква тази подкрепа ( на ДПС) да дойде без, разбира се, някаква насрещна цена, която тези партньори да платят".
Стойчо Стойчев смята, че рязката реакция на ГЕРБ на меморандума се дължи на това, че се поставят някакви нови условия под формата на паметна бележка.
"Самият Борисов обаче, не казва най-важното-отиваме ли на избори или не. Ако отиваме на избори, той може да свали просто доверието и подкрепата на парламентарната група на ГЕРБ към кабинета като цяло. Нещо, което той няма да направи", прогнозира политологът.
И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие". Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..
Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие. "Възраждане"..
Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"? Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..
Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..
На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с Мурад Назимов , 6 курс..