С директора на ОИ "Старинен Пловдив" доц. Елена Кантарева каним децата и родителите на традиционните работилници за мартеници в Стария град, които ще се проведат тази събота и неделя. Входът е свободен. Работилничките ще се провеждат в къща Стамболян и в къщата на д-р Стоян Чомаков на ул. "Съборна".
Говорим и за Епископската базилика, която попада сред 100-те национални обекта, от тази седмица. Доц. Кантарева съобщи, че се радват на новината, че Епископската базилика на Филипопол и късноантична сграда "Ирини" са включени в стоте национални туристически обекта на страната.
От "Старинен Пловдив" не са кандидатствали за включване в списъка. Решението е взето на заседание на Координационния съвет на емблематичното Национално движение „Опознай България - 100 национални туристически обекта" с участието на министъра на културата Кръстю Кръстев, зам.-министъра на туризма Ирена Георгиева, представители на държавни институции и др. Актуализираните книжки с печати и за новите обекти ще бъдат налични след 1 април 2024 г.
Скоро ще приключи ремонтът на късноантичната сграда "Ирини", която до миналата година се стопанисваше от Жорж Трак. Ремонтира се още климатичната инсталация, осветлението. Очаква се предписание и протокол от комисия, от Министерството на културата за аварийни дейности по спасяване и опазване на мозайките, каза доц. Кантарева.
Общината върна собствеността си и вече подготвя програма за отварянето на обекта. Това ще е поредният обект на "Старинен Пловдив", отворен за посещения и там ще се провеждат културни събития.
Общината предвижда специално събитие на 18 април 2024 г. по откриване на сграда "Ирини" в Археологическия подлез на Пловдив. Така се обединяват серийни обекти, в мозаечния маршрут, които включва сграда "Ирини", Епископската базилика на Филипопол и Малката базилика.
Сега, когато футоролозите ни уверяват, че идва епоха, в която ще трябва да преизобретим себе си, в "Срещите" се връщаме към някои изконни човешки качества. Обединихме ги във въпроса: "Какво означава да принадлежиш към човешкия род днес?" Търсим отговорите с писателя Красимир Димовски и богослова Радослав Паскалев.
Най-новото заглавие в афиша на пловдивския Куклен театър е постановката „Момо или животът пред теб“ по едноимения роман на френския класик Ромен Гари. Представлението е предназначено за възрастната аудитория. Моноспектакълът е на Димитър Николов-Шаблата, режисьор е Валери Кьорленски. Сценографията е на Томиана Томова-Начева,..
"Присъединете се към нас, и нека заедно преживеем емоцията от премиерата на документалния филм за Милен Цветков!", пишат създателите на новата лента за известния журналист, загинал в катастрофа през 2020 година. След прожекцията на филма ще се проведе среща със създателите на филма и да се разбере повече за заснемането, трудностите и мотивацията..
За пета поредна година в неделя кукерският празник "Старци" ще прогони злото и зимата от високопланинското село Лилково. Началото е в 12.00 ч. с гайдарско шествие, които ще поведат кукерите със страшни маски и медни чанове. След това ще бъдат демонстрирани маски и костюми от местните хора и гостите на празника, а детската кукерска група..
Среща разговор за първата българска околосветска пътешественичка Анка Ламбрева организират тази вечер Историческият музей и общинската библиотека в Карлово. Поводът за срещата в библиотека „Д-р Иван Богоров“, са 130 години от рождението й. Анка Ламбрева е медицинска сестрапо професия.Тя е първата българка, прелетяла със самолет над Ламанша..