На 24-ти февруари се навършват 2 години от войната на Путин в Украйна. Според дипломата и международен наблюдател Димитър Гърдев тези две години са трагедия и авантюра, платени с много жертви и от двете страни.
20 и няколко процента от територията на Украйна бяха завзети – освен Крим, Донецк и Луганск, бяха превзети Запорожка и Херсонска област. Контранастъплението на Украйна през лятото на Югоизточната част на фронта не успя и така се стигна до една позиционна война на изтощението с огромни жертви. От политическа гледна точка тази война показа мащабността на частните военни компании от типа на Вагнер, които акумулираха огромно количество хора – около 60 хиляди души от колониите и затворници. Тези наемници осъществиха щурм към Москва, който е много важен момент от войната. По- късно лидерите им бяха убити. В същото време в Украйна всички командири бяха сменени, включително и главнокомандващия, коментира Гърдев.
Според него изходът от войната са дипломатическите преговори, защото резултатът е, че няма успехи на бойното поле, а жертвите се увеличават. Първо трябва да се постигне примирие на бойните действия, но преговорите не означава, че трябва Украйна и страните, които я подкрепят да се съгласят с условията, които Москва предлага като неутралитет на Украйна и запазване на превзетите области, смята анализаторът.
Според него и Киев е поставял максимални цели във войната като присъединяването на Белгород и Ростов, които са в Русия. "Киев трябва да бъде подкрепян. Позицията на Украйна на масата на преговори не трябва да бъдат леки, те трябва да имат тежест за предоговоряне на условията за примирие. Не бива Украйна да бъде оставена без подкрепа – политическа, военна и финансова", подчерта Димитър Гърдев и добави, че в противен случай конфликтът ще продължи да се интернационализира, ударите ще се разширяват и по цивилни цели, като вървят и предупреждения за използване на тактическо ядрено оръжие.
Мнението на дипломата е, че до момента Европа не присъства като страна, като алтернатива и като преговарящ фактор в тази война. В същото време понася най- големите загуби - мигрантски поток, ръст на цените на енергията, масовите протести в целия ЕС на фермерите заради нерегламентирания внос, увеличаващите се дотации. "Досега са похарчени над 60 млд. евро и се искат нови заеми. Няма мирни инициативи, нямаме собствени позиции, а търпим най- големите загуби", коментира Гърдев и заяви подкрепа на стратегията на НАТО и на призивите за засилване на отбранителната политика на ЕС.
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..
Денят на християнското семейство е повод да се замислим за ценностите, които предаваме на децата си, и за ролята на семейството в изграждането на морални и духовни устои. В съвременното общество, където динамиката на ежедневието често отнема от времето за близките, днешният празник ни напомня за важността на семейната сплотеност и духовното..