На 24-ти февруари се навършват 2 години от войната на Путин в Украйна. Според дипломата и международен наблюдател Димитър Гърдев тези две години са трагедия и авантюра, платени с много жертви и от двете страни.
20 и няколко процента от територията на Украйна бяха завзети – освен Крим, Донецк и Луганск, бяха превзети Запорожка и Херсонска област. Контранастъплението на Украйна през лятото на Югоизточната част на фронта не успя и така се стигна до една позиционна война на изтощението с огромни жертви. От политическа гледна точка тази война показа мащабността на частните военни компании от типа на Вагнер, които акумулираха огромно количество хора – около 60 хиляди души от колониите и затворници. Тези наемници осъществиха щурм към Москва, който е много важен момент от войната. По- късно лидерите им бяха убити. В същото време в Украйна всички командири бяха сменени, включително и главнокомандващия, коментира Гърдев.
Според него изходът от войната са дипломатическите преговори, защото резултатът е, че няма успехи на бойното поле, а жертвите се увеличават. Първо трябва да се постигне примирие на бойните действия, но преговорите не означава, че трябва Украйна и страните, които я подкрепят да се съгласят с условията, които Москва предлага като неутралитет на Украйна и запазване на превзетите области, смята анализаторът.
Според него и Киев е поставял максимални цели във войната като присъединяването на Белгород и Ростов, които са в Русия. "Киев трябва да бъде подкрепян. Позицията на Украйна на масата на преговори не трябва да бъдат леки, те трябва да имат тежест за предоговоряне на условията за примирие. Не бива Украйна да бъде оставена без подкрепа – политическа, военна и финансова", подчерта Димитър Гърдев и добави, че в противен случай конфликтът ще продължи да се интернационализира, ударите ще се разширяват и по цивилни цели, като вървят и предупреждения за използване на тактическо ядрено оръжие.
Мнението на дипломата е, че до момента Европа не присъства като страна, като алтернатива и като преговарящ фактор в тази война. В същото време понася най- големите загуби - мигрантски поток, ръст на цените на енергията, масовите протести в целия ЕС на фермерите заради нерегламентирания внос, увеличаващите се дотации. "Досега са похарчени над 60 млд. евро и се искат нови заеми. Няма мирни инициативи, нямаме собствени позиции, а търпим най- големите загуби", коментира Гърдев и заяви подкрепа на стратегията на НАТО и на призивите за засилване на отбранителната политика на ЕС.
Два нови кувьоза Dräger получи неонатологичното отделение на пазарджишката болница. Апаратурата е закупена със средства на лечебното заведение и ще бъде използвана за осигуряване на грижи за недоносени и новородени с нужда от специализирано лечение. Така закупените със собствени средства кувьози вече са 6, съобщиха от лечебното заведение...
„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..
Доколко образователната система е способна да осигури квалифицирани кадри за развитие на професионалното обучение по актуални и търсени професии и да дава възможност да се работи върху уменията и компетентностите. Това е въпросът, който поставя областният управител проф. Христина Янчева в становището си до Регионалното управление на..
Решението на Върховния касационен съд (ВКС) да бъде регистрирана Българска православна старостилна църква предизвика вълна от недоволство. Застрашава ли това единство на православната църква и до какво може да доведе наличието на паралелна православна църква? "Мисля, че това не застрашава единството на Българската православна църква..
Много недостатъци се събраха в изборния процес през годините, така че промените в Изборния кодекс са необходими и могат да дадат добър резултат. Промяната в отчитането на гласовете е крачка в правилната посока, но за да няма проблеми детайлите трябва да бъдат изпипани много добре. Така политологът и изборен експерт Даниел Стефанов коментира..