Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Триград стана първото село с добавена виртуална реалност

7
Снимка: сдружение "Бъдеще за Триград"

Девинското село Триград стана първото родопско село с добавена виртуална реалност, съобщиха от сдружение „Бъдеще за Триград“. Това стана възможно, след като бе разработено и пуснато специално мобилно приложение „Изживей магията на Триград с добавена реалност TRIGRAD AR“.

Приложението представя по атрактивен начин 27 туристически обекти, сред които музеи, екопътеки, пещери, природни и исторически забележителности. Показани са 9 пешеходни и екстремни маршрути, както и офроуд приключения. Има и пешеходен маршрут в град Девин.  

Разходката е придружена с виртуални образи на митични същества като самодиви и кентаври, духове, древни хора, горски същества, които разказват местни легенди. 

Приложението е достъпно на български и английски език, след като се свали линк на телефона.

Мобилното приложение TRIGRAD AR е изработено в рамките на договор, финансиран от СВСМР на МИРГ „Батак – Девин – Доспат“, чрез Европейския фонд за морско дело и рибарство и държавния бюджет.

Приложение "TRIGRAD AR"

Линкове за сваляне:

За iOS / iPhone в AppStore:

Линк за сваляне:

https://apps.apple.com/app/trigradar/id6474189920

За Android в Google Play:

Линк за сваляне:

https://play.google.com/store/apps/details?id=bg.sofiatech.varlab.trigradar

Пред радио Пловдив адвокат Радост Караиванова от Сдружение "Бъдеще за Триград" подчерта, че идеята за проекта се е родила още при създаването на Сдружението преди две години.  През лятото на  2022 година е отворена европейската програма, която  дава финансовата възможност идеята да бъде реализирана през 2023-та.

"Това е едно магическо приключение, което дава възможност да бъде изживяна една истинска родопска приказка. Най-безспорната част е виртуалното представяне на 21 образа, които са представени, според  известните предания. Сред тях се виждат  образите на Хадес, на Дриада, която с дихание създава орфеевото цвете или силивряка и с ръка го подава на зрителя, Цербер и т.н. Има образ на жрец, който е свързан с пещера Харамийска, в която са открити различни останки и олтар за извършване на ритуали."

Караиванова подчерта още, че благодарение на виртуалната реалност туристите могат да видят и как работи хромелът и как се обработва зърно. За създаването на образите са помагали различни специалисти - археолози, фолклористи, които разчитат легендите, свързани с този край. 

Проектът "Бъдеще за Триград"  е спомогнал и за реконструкцията на пострадалите от наводнения и свлачища през  декември 2021 г. пътища  към Триград. "Пътят към Триград е напълно проходим, дори чрез инициативите на Сдружението стана възможно да се изтегли кредит за ремонта на голям участък от пътя". 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

НБ "Иван Вазов" съхранява стари и ценни ръкописи

Тази година се навършват 1170 години от създаването на глаголицата – първата славянска азбука, дело на светите братя Кирил и Методий. По този повод 2025 г. е обявена за Година на глаголицата, отбелязвайки значимостта на това културно постижение за славянския свят и европейската цивилизация. Нашите книжовни хранилища за съжаление не притежават..

обновено на 23.05.25 в 08:15

Аграрният университет празнува 24 май

Днес в парка на Аграрния университет – Пловдив ще бъде отбелязан 24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост; Надсловът на празника е „Аграрен университет – Букет от националности;  Очарованието на растенията.“ През настоящата година вузът съчетава празника на българската книжовност с вече традиционната..

публикувано на 23.05.25 в 05:51

НБ „Иван Вазов“ издава безплатно читателски карти

В навечерието на 24 май Народната библиотека „Иван Вазов“ ще издава безплатно читателски карти.  Днес през целия ден ще бъдат издавани безплатни карти на новите читатели, на потребителите, чиито карти изтичат до края на месеца, както и на притежателите на карти с вече изтекъл срок. В Детския отдел на 23 май също ще бъде безплатно..

публикувано на 23.05.25 в 05:40

Спектакъл "Със стих и ноти" в читалище "Възраждане"

С музикално-поетичен спектакъл „Със стих и ноти“ тази вечер читалище „Възраждане“ в Пловдив отбелязва Деня на българската писменост и култура 24 май .  В програмата участват млади творци и приятели на читалището. Сред тях са Павел Ваклинов, Теодора Сукарева-Теа, Хари Пламенов, Жени Щерева, Ангел Стойчев, Мария Стоименова, Александра Хаджиева,..

обновено на 22.05.25 в 08:07

Хърватски художник представя изложба мозайки

Изложба на мозайки от хърватския автор Лука Петрач се открива тази вечер в новата зала на Дружеството на пловдивските художници на бул. "Цар Борис Трети Обединител" 153.  Представени са 26 творби на известния творец. Проявата е организирана от националната общност на българите в Хърватия и Дружеството на пловдивските художници.  Лука Петрач..

публикувано на 22.05.25 в 07:06