Програма за намаляване броя на децата с наднормено тегло и затлъстяване в общинските училища до 2025 г. ще разгледат на сесията си в четвъртък пловдивските общински съветници. Според специалисти наднорменото тегло и затлъстяването са едни от най-големите проблеми в съвременното детско здравеопазване, които водят до развитие на много хронични заболявания.
Д-р Полина Стойнова, експерт в Спортния диспансер, определи проблема като "бич" в световен мащаб, като се увеличава броят на децата с тези заболявания. "От опита, който имаме вече над 20 години, тази програма за превенция и лечение на тези деца трябва да продължи. Преглеждаме деца от 1 до 7 клас, като минават около 4000 деца. Пловдив е единствената община в България, която провежда такава програма", посочи тя.
Увеличава се броят на децата с наднормено тегло и затлъстяване, като най-висока степен на откриваемост на тези проблеми е между 12 и 17 години. Стигат до около 18 % при тях, а при по-малки - до около 12 %. Лошото е, че наднорменото тегло при такива малки деца се запазва и в зряла възраст, каза още д-р Стойнова.
Борбата с тези заболявания е многопластова, отнема време и трябва да се води не само от нас като лекари, а и от семейството, което да промени начинът им на живот, смята експертът.
Пандемията от КОВИД-19 също е оказала негативно влияние, тъй като е свързана със засегналия начин на живот и оставането на децата вкъщи пред електронните устройства.
Според д-р Стойнова има тенденция за периода 2022 - 2023 г. към намаляване на процентното съотношение на деца с наднормено тегло и затлъстяване от всички прегледани деца. Намаляват и децата, насочени към консултация със специалист детски ендокринолог.
Цялото интервю на Паолина Комсалова с д-р Полина Стойнова е в прикачения файл.
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..