От началото на годината експозицията на Балабановата къща е обновена с творби от фондовете на Общински институт „Старинен Пловдив". В нея са включени творби от поколението на големите български художници в периода между двете световни войни – Вера Недкова, Иван Ненов, Давид Перец, Васил Бараков, Цанко Лавренов, Дарена Георгиева.
В залите на Балабановата къща са експонирани и автори на прочутата Пловдивска школа от 60-те години на XX век нататък – Йоан Левиев, Георги Божилов – Слона, Колю Витковски, проф. Иван Кирков, Христо Стефанов. Представена е текстилна пластика на проф. Марин Върбанов, както и живописни произведения на Димитър Казаков – Нерон, проф. Светлин Русев, Димитър Яранов, проф. Андрей Даниел, проф. Греди Асса, Димитър Буюклийски, Анастас Константинов и др. В обновената експозиция намират място изящните акварелни работи на проф. Дечко Узунов, както и скулптурни пластики на знакови имена в съвременната българска скулптура като Галин Малакчиев, Зиятин Нуриев, проф. Емил Попов, проф. Иван Русев и др.
Куратор на експозицията е изкуствоведът проф. д-р Галина Лардева, декан на факултет „Изобразителни изкуства" в АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев" – Пловдив.
„Идеята на обновената експозиция е да разкрие богатството на фондовете на Общински институт „Старинен Пловдив", попълвани прецизно от 60-те години на XX в. до днес с великолепни художествени произведения на живописта, графиката, скулптурата, керамиката и др.", споделя проф. Лардева.
Екипът на Института планира изготвянето на представителни експозиции на съвременно българско изкуство и в други емблематични къщи на ОИ „Старинен Пловдив". Пред Радио Пловдив уредникът Ангелина Янакиева сподели, че предстои картини от фонда да бъдат подредени и в още две къщи в разервата - "Данчовата къща" и къща "Павлити".
Чуйте интервюто в прикачения звуков файл.
Сега, когато футоролозите ни уверяват, че идва епоха, в която ще трябва да преизобретим себе си, в "Срещите" се връщаме към някои изконни човешки качества. Обединихме ги във въпроса: "Какво означава да принадлежиш към човешкия род днес?" Търсим отговорите с писателя Красимир Димовски и богослова Радослав Паскалев.
Най-новото заглавие в афиша на пловдивския Куклен театър е постановката „Момо или животът пред теб“ по едноимения роман на френския класик Ромен Гари. Представлението е предназначено за възрастната аудитория. Моноспектакълът е на Димитър Николов-Шаблата, режисьор е Валери Кьорленски. Сценографията е на Томиана Томова-Начева,..
"Присъединете се към нас, и нека заедно преживеем емоцията от премиерата на документалния филм за Милен Цветков!", пишат създателите на новата лента за известния журналист, загинал в катастрофа през 2020 година. След прожекцията на филма ще се проведе среща със създателите на филма и да се разбере повече за заснемането, трудностите и мотивацията..
За пета поредна година в неделя кукерският празник "Старци" ще прогони злото и зимата от високопланинското село Лилково. Началото е в 12.00 ч. с гайдарско шествие, които ще поведат кукерите със страшни маски и медни чанове. След това ще бъдат демонстрирани маски и костюми от местните хора и гостите на празника, а детската кукерска група..
Среща разговор за първата българска околосветска пътешественичка Анка Ламбрева организират тази вечер Историческият музей и общинската библиотека в Карлово. Поводът за срещата в библиотека „Д-р Иван Богоров“, са 130 години от рождението й. Анка Ламбрева е медицинска сестрапо професия.Тя е първата българка, прелетяла със самолет над Ламанша..