От началото на годината експозицията на Балабановата къща е обновена с творби от фондовете на Общински институт „Старинен Пловдив". В нея са включени творби от поколението на големите български художници в периода между двете световни войни – Вера Недкова, Иван Ненов, Давид Перец, Васил Бараков, Цанко Лавренов, Дарена Георгиева.
В залите на Балабановата къща са експонирани и автори на прочутата Пловдивска школа от 60-те години на XX век нататък – Йоан Левиев, Георги Божилов – Слона, Колю Витковски, проф. Иван Кирков, Христо Стефанов. Представена е текстилна пластика на проф. Марин Върбанов, както и живописни произведения на Димитър Казаков – Нерон, проф. Светлин Русев, Димитър Яранов, проф. Андрей Даниел, проф. Греди Асса, Димитър Буюклийски, Анастас Константинов и др. В обновената експозиция намират място изящните акварелни работи на проф. Дечко Узунов, както и скулптурни пластики на знакови имена в съвременната българска скулптура като Галин Малакчиев, Зиятин Нуриев, проф. Емил Попов, проф. Иван Русев и др.
Куратор на експозицията е изкуствоведът проф. д-р Галина Лардева, декан на факултет „Изобразителни изкуства" в АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев" – Пловдив.
„Идеята на обновената експозиция е да разкрие богатството на фондовете на Общински институт „Старинен Пловдив", попълвани прецизно от 60-те години на XX в. до днес с великолепни художествени произведения на живописта, графиката, скулптурата, керамиката и др.", споделя проф. Лардева.
Екипът на Института планира изготвянето на представителни експозиции на съвременно българско изкуство и в други емблематични къщи на ОИ „Старинен Пловдив". Пред Радио Пловдив уредникът Ангелина Янакиева сподели, че предстои картини от фонда да бъдат подредени и в още две къщи в разервата - "Данчовата къща" и къща "Павлити".
Чуйте интервюто в прикачения звуков файл.
„Корени и светила“ на Любослава Трайкова е сборник с разкази, в който са събрани сложни човешки съдби и характери. Случки от прекършеното детство, ранно откритата жестокост на живота, бракът, който се превръща в капан. Това са текстове, които разобличават недъзите на съвременното общество и ни карат да се замислим. Там място намира и..
Изложба с плакати за постановката „Едип и пророците“, създадени от учениците от 11. и 12. клас от специалност „Рекламна графика“ на Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“ , ще се открие в Драматичен театър-Пловдив. Събитието ще представи алтернативни рекламни плакати за спектакъла „Едип и пророците“ на пловдивския театър,..
Виртуозната цигуларка Лия Петрова е първият гост-солист на Оркестъра на Опера Пловдив през 2025 година. Симфоничният концерт в Дома на културата „Борис Христов“ ще бъде дирижиран от австрийския диригент и пианист с руско потекло Алексей Корниенко - преподавател в Държавната консерватория на Каринтия (Kärtner Landeskonservatorium), съосновател..
Тази вечер в Клуб „Петното на Роршах“ ще се състои премиера на стихосбирката на Станислава Станоева „Хляб, любов и други ангели“. За поетесата и нейната книга ще говори Александър Секулов. Според поета и графичен дизайнер Иво Рафаилов книгата е пропита с носталгия, като светлина, която идва отдалеч и осветява пътя.
Художникът Васил Петров представя изложба живопис „Дионисиеви мистерии“ в галерия „Възраждане“. Тя се открива тази вечер, а с експозицията художникът ще ни потопи в тайнства – божествени и човешки. „Новата изложба на Васил Петров отново ще ни потопи в тайнства – божествени и човешки. Любимите на художника сюжети – жената, виното, боговете са..