Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мирът е този, който е необходим на човечеството

4
Светлозар Панов
Снимка: Светлозар Панов

Дългогодишният дипломат от кариерата, генерален консул и дипломат в посолството на България на няколко континента Светлозар Панов, който сега завърши мандата си като посланик в Австралия и Нова Зеландия, представя новия си исторически роман на 2 март в Широка лъка. 

Дни преди събитието предлагаме разговор с автора за книгата на издателство "Фрийстайл пъблишинг" "Гайдарят" или съдбата на мигранта. За българите, готови да напуснат промяната на родината в риск, тръгвайки да опитвате в съдбата си и още - за тъмните политико-икономически изживявания на българския преход след 1989 г. на фона на геополитическите предизвикателства тогава и днес. 

„В романа се опитвам да представя каква е връзката на континента България и Ирландия - между две държави в двата края на нашия. Реших, че това е гайдата, която и за двата народа е не само символ на националното, но и на един вид музикално протестно съгласие или несъгласие с едни или други управляващи династии или правителства. Опитах се да тръгна от България в един суров период на нашата територия, когато думата свобода е била водещата и българите са се опитали да намерят своето щастие извън родното място“ , сподели идеята си Светлозар Панов. 

По думите му героите в "Гайдарят" от една страна бягат от гнета в родното си място, от издевателствата, мъките - физически, психически, сексуални и икономически, и тръгват по широкия свят, бягайки от злото. 

"В Австралия съм се запознавал с българи, които са родени преди повече от 8 десетилетия и техните дядовци са напуснали България преди повече от 100 години и на въпроса  защо са напуснали България, отговорът беше: "От глад". Той, гладът, може да бъде не само към храната, но и към свободата, нещо, което за мен е показано в "Гайдарят", разказа авторът дипломат. 

Според него мирът е този, който е необходим на човечеството, на обикновените хора. 

"Имам прадядо, загинал недалеч от Пловдив по време на Балканската война в турска територия, оставил сирачета и т.н. Защо е необходимо да се убиват хората? Защо е необходимо да се предизвикват подобен род конфликти, когато животът предоставя достатъчно възможности да бъдем обединени, да осъществяваме такива действия, които да подобряват и икономическото състояние, и социалното, и културното, и образователното, без образование няма шанс", коментира писателят. 

Светлозар Панов анонсира, че редактира своя книга, написана преди 15 години. Според него много от въпросите, свързани с най-новата история на България от началото на прехода, могат да бъдат намерени в текста. По думите му свободата е нещо като импулс, тя дава мотивация на хората да бъдат по-активни и по-силни в желанието си за просперитет. 

Цялото интервю със Светлозар Панов може да чуете в звуковия файл.  

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията
Реставраторът Никола Стоянов

Показват реставрираната Източната порта на Филипопол до дни

Най-широката запазена улица от римско време, 13 метра и 20 сантиметра, от  II – III век  по нашите земи се намира в Пловдив. Тя започва от Източната порта и  е свързвала пристанището на река Хеброс с центъра на града. Обектът е част от проекта „По крепостните стени на Филипопол“ и ще бъде открит за посещения до края на май. Реставраторът..

публикувано на 21.05.24 в 11:49

Николай Бойков гарантира в книга "Верно на оригиналот"

На книжния пазар се появи книгата на издателство „Жанет 45“  със заглавие „Верно на оригиналот“. Тя е нещо като личен дневник на Николай Бойков от пребиваванията му в Република Северна Македония. Написана е на български, но е изпъстрена с македонски думи и изрази, някои от които познати, други – озадачаващо непонятни. Между страниците може да..

публикувано на 21.05.24 в 09:47

Хърватски художници гостуват в Пловдив

Изложбата Съвременно хърватско изкуство „По пътя на Щросмайер“ представя Галерия „Капана“. Тя се осъществява по инициатива на Дружеството на българската общност в Република Хърватия с председател Рашко Иванов и Градска художествена галерия – Пловдив. Експозицията включва  живописни картини и дигитални рисунки от известните загребски художници..

публикувано на 21.05.24 в 08:32

Изложба на преподаватели в НХГ "Цанко Лавренов"

Изложбата "Послания" на преподаватели от Националната художествена гимназия "Цанко Лавренов" ще се открие  в галерията на Дружеството на пловдивските художници на  бул. „Цар Борис III Обединител“ 153. Експозицията е посветена на Деня на св. св. Кирил и Методий, българската азбука, просвета и култура. Настоящите и бивши учители от Художествената..

публикувано на 21.05.24 в 08:29

Преге - предаване за света на книгите, 18 - 24 май

В предаването за книги на Радио Пловдив на 18.05.2024г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Любен Станев. Софийски история. 246 стр., ок. 3А, SteptoBulgaria, 2024. Митко Новков. Вслушване.  304 стр., ок. 4А, Жанет 45, 2024. Кевин Айърлинд. Назад-напред. 212 стр., 4А, Фондация „Европа и светът“,..

публикувано на 20.05.24 в 10:08