"Проблемът с промените в статута на Националните литературни награди "Христо Г.Данов" е, че отпада една изключително важна категория - "критиката". Атанас Далчев има едно изказване, на което аз изключително много държа да го знаят, не само хората, които професионално се занимават с литература, но и тези, които управляват културните и литературни процеси - че голяма поезия може да има и примитивен народ. Но голяма критика обаче имат единствено и само цивилизованите народи. С това решение ние снемаме нашата цивилизованост с няколко степени надолу, като неглижираме и не се ангажираме с факта критиката да има сериозно присъствие в полезрението на неголямата общественост, която се занимава с въпроса". Това заяви Митко Ноквков - член на Българския ПЕН клуб и главен секретар на Сдружение български писатели, културолог, медиен анализатор, автор на 6 книги, носител на национални литературни награди, между които "Паница" и "Христо Г.Данов" за представяне на българска литература.
По думите му, наградите "Христо Г.Данов" имат авторитета на най-важните и съществени български награди, които покриват полето на книгоиздаването на литература във всичките му проявления, и е недопустимо в тях да остъства критиката. При това без представени аргументи.
Според Новков, нелогично и недопустимо е и съществуващото в статута положение журито, присъждащо наградите, да остава анонимно и да взема решенията си с тайно гласуване.
"Всички от нашата общност са категорични, че журитата, които определят тези награди, не трябва да бъдат анонимни. Не само в литературата, но и журитата на другите големи конкурси, като "Златния ритон", театралните конкурси "Икар", "Аскеер", "Роман на годината", важната поетична награда "Иван Николов", журито на филмовия конкурс във Варна, дори в наградата "Букър", са с предварително съобщени членове.
В същото време при наградите "Христо Г.Данов" стои някакъв анонимен Господ, който реално зад гърба ни, докато сме легнали на психоаналитичната кушетка, и казва "този е награден, а този - Не!". Това не е нито справедливо, нито е коректно в публичното време, в което живеем".
Новков бе категоричен, че анонимността не помага с нищо за повдигане на нивото на качествения литературен процес.
Българският ПЕН клуб настоява за прозрачност на Националните литературни награди "Христо Г.Данов" за прозрачност при присъждането им, както и за присъствието на критиката като отделна категория в наградите.
"Наритвайки критиката, ние смъкваме нивото си на цивилизационно присъствие в света!"
Интервю - звуковия файл:
Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер, Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..
За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава? А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.
В НБ „Иван Вазов“ в Пловдив ще бъде представена книгата „Ататюрк. История на идеи“ от М. Шюкрю Ханиоглу. Тя не е поредната биография на големия турски държавник, а разказва за идеите на Ататюрк, еволюцията им и реализацията им в турското общество. Авторът М. Шукрю Ханиоглу е професор по история на късната Османска империя в департамента по..
Дружеството на пловдивските художници организира търг с творби от архива си. Аукционът се ще състои в Изложбената зала на Дружеството на ул. „Авксентий Велешки“ 20. Организаторите канят любителите на изобразителното изкуство и пловдивските таланти, представители на бизнеса и колекционери да участват в тазгодишното издание на търга, на..
Бачковската света обител посрещна деца от последните групи на детските градини в селата Белащица и Марково. Поводът за посещението бе Деня на християнското семейство и на православната християнска младеж, който се чества днес. Малчуганите бяха посрещнати в манастирската църква „Успение Богородично“ от отец Евтимий. Той се обърна към децата с „добре..