Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Журито на наградата "Хр. Г. Данов" не трябва да е анонимно

"Проблемът с промените в статута на Националните литературни награди "Христо Г.Данов"  е, че отпада една изключително важна  категория - "критиката". Атанас Далчев има едно изказване, на което аз изключително много държа да го знаят, не само хората, които професионално се занимават с литература, но и тези, които управляват културните и литературни процеси - че голяма поезия може да има и примитивен народ. Но голяма критика обаче имат единствено и само цивилизованите народи.  С това решение ние снемаме нашата цивилизованост с няколко степени надолу, като неглижираме и не се ангажираме с факта критиката да има сериозно присъствие в полезрението на неголямата общественост, която се занимава с въпроса". Това заяви Митко Ноквков - член на Българския ПЕН клуб и главен секретар на Сдружение български писатели, културолог, медиен анализатор, автор на 6 книги, носител на национални литературни награди, между които "Паница" и "Христо Г.Данов" за представяне на българска литература.

По думите му, наградите "Христо Г.Данов" имат авторитета на най-важните и съществени български награди, които покриват  полето на книгоиздаването на литература във всичките му проявления, и е недопустимо в тях да остъства критиката. При това без представени аргументи.

Според Новков, нелогично и недопустимо е и съществуващото в статута положение журито, присъждащо наградите, да остава анонимно и да взема решенията си с тайно гласуване.

"Всички от нашата общност са категорични, че журитата, които определят тези награди, не трябва да бъдат анонимни. Не само в литературата, но и журитата на другите големи конкурси, като  "Златния ритон", театралните конкурси "Икар", "Аскеер", "Роман на годината", важната поетична награда "Иван Николов",  журито на филмовия конкурс във Варна, дори в наградата "Букър", са с предварително съобщени членове. 

В същото време при наградите "Христо Г.Данов" стои някакъв анонимен Господ,  който реално зад гърба ни, докато сме легнали на психоаналитичната кушетка, и  казва  "този е награден, а този - Не!". Това не е нито справедливо, нито е коректно в публичното време, в което живеем".  

Новков бе категоричен, че анонимността не помага с нищо за повдигане на нивото на качествения литературен процес. 

Българският ПЕН  клуб настоява  за прозрачност на Националните литературни награди "Христо Г.Данов" за прозрачност при присъждането им, както и за присъствието на критиката като отделна категория в наградите.

"Наритвайки критиката, ние смъкваме нивото си на цивилизационно присъствие в света!"

Интервю - звуковия файл: 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Гергана Балабанова показва "Отвъд погледа" в "Лабиринт"

Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“..

публикувано на 18.02.25 в 13:13

Среща с поета Кръстьо Раленков в "Петното на Роршах"

Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете,  Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл.  Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година.  Модератор ще бъде..

обновено на 18.02.25 в 06:30

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ в Раковски.

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски.  Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев.  В експозицията ще бъде показан  и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България. 

публикувано на 18.02.25 в 06:30

Експозицията "Изповедта на Апостола" търси своето ново място

Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..

публикувано на 17.02.25 в 13:53

В Историческия музей - Смолян правят мартенички

Близо 600 деца  от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..

публикувано на 17.02.25 в 10:12