Скандал назрява относно съществуването на пазарджишкия симфоничен оркестър, който е с над 50-годишна история. Част от общинските съветници предлагат промяна на статута му от общински в държавен, като по този начин отговорността за съществуването му да се поеме от Министерството на културата, ако самото ведомство поиска да го припознае.
Чуха се обидни квалификации и за почти 50-сетгодишния фестивал „Зимни музикални вечери“, което допълнително изостри напрежението, разказва в репортажа си Невена Петрова.
Дебатът за симфоничния оркестър на Пазарджик се възпламени заради бюджетната процедура, обясни в предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив Трендафил Величков, който е член на постоянната комисия по култура в ОбС.
Припомням, че пазарджишкият симфоничен оркестър, както и фестивалът "Зимни музикални вечери" са на общинска издръжка.
Съветникът обясни, че новата администрация е заварила огромна дупка в бюджета от около 100 милиона лева, при собствени приходи от 14 млн. лв. "Въпреки тежкото финансово положение администрацията на кмета Куленски и ОбС направи всичко възможно да се осигури издръжката на симфоничния оркестър. Пари за съществуването на оркестъра и за Зимните музикални вечери има", бе категоричен Величков.
Той уточни, че дебатът за бъдещето на симфониетата трябва да се води оттук-нататък. "Ще говорим с маестро Паликаров как той вижда развитието им. Мисля, че има разум тази емблема на Пазарджик да не се вкарва в политиката. Искам тези професионалисти да са спокойни, че бъдещето им е подсигурено", каза съветникът.
Трендафил Величков обясни, че противопоставянето идва заради бюджета по линия култура - спорт, което вредно и дестабилизиращо за новото ръководство на общината.
И преди са се водили разговори Министерството на културата да поеме издръжката на Пазарджишкия симфоничен оркестър, но засега няма резултат.
Още следващата седмица ще поканя на среща маестро Григор Паликаров в комисията по култура, за да говорим за бъдещето на оркестъра, допълни Величков.
Цялото интервю на Неда Велкова с Трендафил Величков е в прикачения файл.
На този свят има два вида хора – едните харесват Мечо Пух, другите го обожават. Да, чувал съм, че според някои Малкият Принц на Екзюпери например звучи прекалено романтично, дори леко лигаво. Срещал съм объркани души, които не просто не харесват, а направо не понасят историите за Алиса на Луис Карол. Единственият човек обаче, който със сигурност не е..
Много са въпросите, които проф. Георги Каприев поставя в книгата си "Българските разломи". Аз си избирам ето този -защо преходът ни склерозира в трудна за променяне структура? И наистина ли всичко, което ни се случва днес, е още от началото на българската обществена тъкан? Защо ни липсва духовен аристократизъм??? Слешайте розговора в предаването..
Младата пловдивска художничка Петя Доненчева открива изложба маслена живопис в Градската художествена галерия. Представя 74 картини, които са рисувани през последните 4 години. Платната разкриват свят, в който се съчетава класическият натюрморт с емоцията на съзерцателния пейзаж. Характерни за Доненчева са наситените цветове. Изложбата носи..
Античният фестивал „Диоклецианополис – кръстопът на времето“ се открива днес в Хисаря. Това е второто му издание като тази година ще бъде посветен на един от най-вълнуващите аспекти на всяка култура – храната и гастрономията. Диоклецианополис, познат със своето богато историческо наследство, ще възкреси традициите на древните цивилизации, които..
В ЕС един от всеки 5 смъртни случая (сред 15-19 годишните) е причинен от умишлено самонараняване – и това е втората (след транспортните произшествия) най-разпространена причина за смърт сред тинейджърите. В България средно по едно дете на ден прави опит за самоубийство, като 5% от опитите завършват с трагичен край. Темата силно провокира нашата..