Откритият през миналата година Европейски цифров иновационен хъб "Тракия" разширява своето присъствие и активност.
По думите на Ясен Танев, експерт към центъра, в световен план в повечето дейности тече преход на работа почти изцяло с компютри, с машини с компютърно управление и изкуствен интелект.
"Този бърз преход, освен положителния ефект върху икономиката и обществото, има и рискове, които ние от цифровия иновационен хъб индексираме. Бих ги разделил на две-рисковете с технологии и рисковете с хората", каза Танев.
Цифровият хъб предлага безвъзмездно обучение на персонала на организации по цифрова хигиена и култура. Провежда се и обучение на IT специалисти, които могат да преживеят в симулационна среда кибер атаки.
Експертите от центъра извършват и оценка на цифровата зрялост на организация.
"Ежедневно сме жертва на хакерски атаки и това е, защото още не можем да осъзнаем може би какво се случва. Започваме от пощи, които не притежават достатъчна защита срещу спам и зловредни имейли. Продължаваме с това, че не криптираме съдържанието на компютрите си и ако ги загубим, съответно могат да ни вземат данните. И не правим архив, което е много лошо, защото ако ни удари кибератака или криптовирус, след това не можем да се възстановим със седмици. Няма компания в България и в света, която да не е изложена на риск от кибератаки", коментира Ясен Танев.
Експертът синтезира и подхода, които фирмите и гражданите да имат, когато работят за своята цифрова сигурност:
"Хакерите са опортюнисти, това трябва да се запомни. Те не атакуват всекиго, те атакуват ония, които са най-лесните жертви. Така, ако ви гони мечка в гората, не е важно да тичате по-бързо от нея, трябва да тичате по-бързо от другите."
580 души, възрастни и самотноживеещи хора с увреждания в Пловдив, вече получават помощ вкъщи по проект, който частично заменя съществувалия до края на 2024 година "Грижа в дома". Лилия Кичукова от общинската дирекция за социално подпомагане, която ръководи проекта, обясни, че първоначално той е предвиден за 455 потребители, но от януари досега се..
Какво стои зад съпротивата срещу въвеждането на еврото у нас, в която по деликатен начин се намеси и президентът Румен Радев и докъде ще се стигне с протестните действия? Според политолога доц. Татяна Буруджиева, ако президентът Радев искаше активно да се ангажира с въпроса за защита на българите и преодоляване на техните страхове по отношение..
Започна подготовката на обществените поръчки за общинската, областната, междуобластна и републиканска транспортни схеми от квотата за възлагане от Община Пловдив. Това обяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив новият директор на ОП „Организация и контрол на транспорта“ Димчо Йоргов. Най-напреднала е процедурата за..
На 21 май Светата Православна Църква почита светите Велики царе и равноапостоли Константин и Елена. На тази дата своя храмов празник отбелязва и църквата „Свети Свети Константин и Елена“ в Стария град. Архиерейската света литургия там бе оглавена от пловдивския митрополит Николай. Още от рано сутринта към църквата „Свети свети..
От Експертия клуб по икономика и политика (ЕКИП) обявиха днес свое проучване, според което брутното богатство на българите надхвърлят 1 трилион лева. Тук са включени както парите на хората, така и недвижимите имоти. "Включени са най-различни активи, но без земята, инвестиционното злато и криптовалутите", уточни в предаването "Ден след ден"..