Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба "България в карти" откриват в музея в Перущица

Изложбата „България в карти“ ще бъде открита в Историческия музей в Перущица на националния празник 3 март. Тя е подредена в Картинната галерия на Дановото училище. 

Експозицията е предоставена от Тракийското дружество „Войвода Руси Славов“ в Пловдив и ще бъде открита от ген.-майор Нонка Матова, председател на дружеството, и доц. д-р Веселина Вачкова.

Това е петата съвместна проява на тракийското дружество и Историческия музей в Перущица. Изложбата показва за първи път пред публика административно-политически карти, собственост на пловдивското Тракийско дружество “Войвода Руси Славов”.

В изложбата могат да се видят не само оригинални карти, но и писмени източници и принадлежности, светски и духовни, които са ползвали тракийските българи след Освобождението и след Берлинския договор, който оставя огромни български етнически територии извън пределите на независима България.

Съвместната зложба „България в карти“ е пета по ред от експозиционния цикъл на Тракийското дружество „Войвода Руси Славов“,  е посветена на 140-годишнината от рождението на войводата Руси Славов и на всички, отдали живота си в борбите и войните за национално освобождение и обединение на България. 

Тя е и част от честванията на Мъртвия празник на Перущица, на който се почита паметта на всички убити в героична Перущица по време на Априлското въстание от 1876 г.

В Историческия музей на Перущица все още е подредена и изложбата от автентични оръжия, ползвани от тракийските българи, която също е собственост на дружество „Войвода Руси Славов“.

Обединеният документален цикъл отразява измененията на Българската територия с динамиката на граничните линии, съгласно доминацията на Великите сили, по условията на сключени международни договори след войни и събития от края на 19-ти и началото на 20-ти век. Това онагледява ясно процесите на борбата за национално освобождение на откъснатите земи, населени с българи, и тяхното желание за свобода и обединение с Майка България.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Театралите твърдят, че МК има изкривена картина за финансите

Асоциация на куклените театри АКТ-Унима, България, Асоциация на работодателите в театралната област, Българска асоциация на работодателите в областта на културата и Съюз на артистите в България отправиха апел към министър-председателя, министъра на културата, председателя на Народното събрание и председателя на Комисията за медии и култура...

публикувано на 03.02.25 в 16:56

Преге - предаване за света на книгите, 01 - 07 февруари

В предаването за книги на Радио Пловдив на 01.02.2025 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати” (нови книги) Арт Спигелман. Маус. Баща ми кърви история. Ч. 1 и ч. 2 (графичен роман) 300 стр., ок.10А, Нике, 2025. Александър Дюма. Четиридесет и петимата.  536 стр., ок. 5А, Плеяда, 2025. Цончо Родев. Черният..

публикувано на 03.02.25 в 14:16

Филмът "Не затваряй очи" ще се излъчи премиерно в Пловдив

Премиерата на новия български игрален филм “ Не затваряй очи ” в Пловдив е тази вечер в Лъки - Дом на киното. Прожекцията е в 17.30 часа.   Това е първият български игрален филм, вдъхновен от православна тематика, базиран на едноимения роман на Мартин Ралчевски.  Разказва историите на двама мъже – Петър и отец Павел. Съдбите им се се преплитат по..

публикувано на 01.02.25 в 07:30

Митрополит Николай освещава храм "Св.Марина" в Асеновград

С ритуал по освещаване и първа литургия, отслужена от пловдивския митрополит Николай, ще започне истинския духовен живот на новата църква "Света великомъченица Марина" в Асеновград. Първата копка на храма не направена преди 26 години от тогавашния митрополит Арсений. Богословът и екскурзовод от Асеновград Йвайло Мирчев разказа, че преди години в..

публикувано на 31.01.25 в 12:44

В "Срещите" за Конкордия Антарова и нейните "Два живота"

"Два живота" - така се наричат  2000-те страници, живeли половин век в четири машинописни екземпляра.  Защо? Коя е авторката Конкордия Антарова? И наистина ли книгата е написана под диктовка на духовни учители?  В "Срещите" разказва Васил Пекунов, преводач на книгата.  Интересно е, слушайте.

публикувано на 31.01.25 в 10:13