Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ловци и рибари от Пазарджишко излизат на протест срещу фотоволтаиците

| обновено на 01.03.24 в 13:31
2
Снимка: petel.bg

Ловно-рибарските дружества от общините Пазарджик и Септември излизат на протест срещу безконтролното, по думите им, застрояване на плодородни земи и горски терени с фотоволтаични централи. 


Инициативата е подкрепена и от Националната ловно-рибарска организация.  Участие са заявили и собственици на земи, които, според тях, са им били незаконно отнети заради строителството на фотоволтаични паркове.   

Протестиращите настояват да се спре презастрояването с такива централи, тъй като са убедени, че това унищожава екосистемата.

Трендафил Величков от Ловно-рибарското дружество "Сокол 1893-та" е категоричен:  "Безконтролното, в някои случаи доста корупционно и алчно презастрояване с фотоволтаици унищожава българската природа. В регламентите, в законите, в които са описани, има редица пропуски, редица вратички. Това е прекатегоризацията на земята, как тя изведнъж става подходяща за такъв вид централи. Искам да изостря вниманието на нашите съграждани, тъй като едно такова презастрояване с фотоволтаици убива природата, убива и дивеча, за който ние, ловците, се грижим".
Протестът ще започне в 17 часа, пред сградата на областната дирекция „Земеделие и гори“ в Пазарджик.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Съветниците на "Възраждане" напускат партията, но остават в Общинския съвет

Цялата група  общински съветници на „Възраждане“ в Пловдив напуска партията и продължава работата си в местния парламент под името „Свободен избор“.  Това става ясно от съобщение на 5-мата общински съветници, разпространено до медиите преди минути. То е подписано от Господин Апостолов, Елена Грозданова, Иван Пенков, Симеон Петров и Виолета..

публикувано на 19.11.25 в 16:16

НАП Пловдив е с нов директор

Иван Кръстев е назначен за временно изпълняващ длъжността директор на Териториалната дирекция на НАП Пловдив. Кръстев е досегашен заместник-директор на институцията с ресор контрол, събиране и държавни вземания.  По непотвърдена информация досегашният директор Пламен Георгиев е влязъл в екипа на особения управител на „Лукойл България“ Румен..

публикувано на 19.11.25 в 15:49

Стартира дело за законноста на цеха за преработка на гуми в Перущица

Община Перущица беше конституирана като жалбоподател по делото, образувано в Пловдивския административен съд след жалба на Николай Велев от Перущица срещу РИОСВ-Пловдив. Мъжът е обжалвал решение на екоинспекцията, която е отказала да изготви Оценка за въздействието върху околната среда (ОВОС) във връзка с намерението за изграждане на площадка за..

публикувано на 19.11.25 в 15:18

Арестуваха трима със суровина за синтетичен хашиш

Трима младежи са арестувани за синтетична дрoга в Пловдив. При специализирана полицейска  акция  са иззети над два килограма синтетичен канабиноид. Психоактивното вещество е за приготвяне на синтетичен хашиш.  Открито е в лек автомобил, с който се придвижвали момчета на 18, 19 и 20 години.   Те са засечени с колата в близко пловдивско село. При..

публикувано на 19.11.25 в 15:00

Полицаи гониха нарушител на пътя в Сърница

Снощи на улица в родопския град автопатрул е подал сигнал на шофьор на „Мерцедес“  да спре. Мъжът не се подчинил на светлинната и звукова сигнализация на служебния автомобил и натиснал газта.  Водачът се опитал да се укрие, но скоро бил засечен от униформените на друга улица в населеното място. Оказало се, че това е 22-годишен младеж от Пещера,..

публикувано на 19.11.25 в 14:53