Още сутринта на 1 март всеки от нас бърза да закичи с мартеничка своите близки за здраве и благополучие. Много от хората си ги правят сами, защото смятат, че така влагат от своята енергия в тях.
Мария Андонова е ръководител на клуба за българска шевица и плетиво „Българка“ към читалище „Възраждане“. Разказва, че прави мартеници от шест години, когато с клуба са участвали в проект за изработка на 2 019 мартеници, по повод тържествата за Пловдив - Европейска столица на културата. С мартениците, направени от жените в клуба, са били закичени депутатите от Европейския парламент в Брюксел, както и много пловдивчани. Мария смята, че мартеничката е един от най-българските символи и изработва сама червено-белите символи, с които закичва близките си.
Жана Иванова също прави мартенички, но за нея това е по-скоро хоби. Преди е работила като тонрежисьор в Радио Пловдив, а сега тя е член на занаятчийската камара и се занимава с тъкане на вертикален стан и плъст. Но в навечерието на 1 март е измайсторила мартенички, заедно с жените от клуб „Българка“. Направила е и за близки и съседи, на чиито врати тази сутрин ги е закичила, за да ги изненада.
В Пловдив мартенички има почти от началото на февруари. И само видът им ни напомня, че зимата си отива и идва пролетта. Днес всеки от нас ще се закичи с мартеница, а след това ще върже на своите близки и приятели червено-белия пресукан конец за здраве и берекет.
Мартеницата е амулетът на някогашния българин, който гони злото и привлича доброто. Според пловдивчани българската мартеница има магически сили и предпазва от зли очи и дори от градушки.
И да не забравите: мартеничките се свалят, когато видите първият щъркел и се завързва на цъфнало плодно дърво. В някои райони на страната я хвърлят в реката, за да им върви по вода и всичко лошо да изтече. В други пък, мартеничките се слагат под камък, за да затиснат там болестите и злините.
А от нас честита Баба Марта!
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..