Още сутринта на 1 март всеки от нас бърза да закичи с мартеничка своите близки за здраве и благополучие. Много от хората си ги правят сами, защото смятат, че така влагат от своята енергия в тях.
Мария Андонова е ръководител на клуба за българска шевица и плетиво „Българка“ към читалище „Възраждане“. Разказва, че прави мартеници от шест години, когато с клуба са участвали в проект за изработка на 2 019 мартеници, по повод тържествата за Пловдив - Европейска столица на културата. С мартениците, направени от жените в клуба, са били закичени депутатите от Европейския парламент в Брюксел, както и много пловдивчани. Мария смята, че мартеничката е един от най-българските символи и изработва сама червено-белите символи, с които закичва близките си.
Жана Иванова също прави мартенички, но за нея това е по-скоро хоби. Преди е работила като тонрежисьор в Радио Пловдив, а сега тя е член на занаятчийската камара и се занимава с тъкане на вертикален стан и плъст. Но в навечерието на 1 март е измайсторила мартенички, заедно с жените от клуб „Българка“. Направила е и за близки и съседи, на чиито врати тази сутрин ги е закичила, за да ги изненада.
В Пловдив мартенички има почти от началото на февруари. И само видът им ни напомня, че зимата си отива и идва пролетта. Днес всеки от нас ще се закичи с мартеница, а след това ще върже на своите близки и приятели червено-белия пресукан конец за здраве и берекет.
Мартеницата е амулетът на някогашния българин, който гони злото и привлича доброто. Според пловдивчани българската мартеница има магически сили и предпазва от зли очи и дори от градушки.
И да не забравите: мартеничките се свалят, когато видите първият щъркел и се завързва на цъфнало плодно дърво. В някои райони на страната я хвърлят в реката, за да им върви по вода и всичко лошо да изтече. В други пък, мартеничките се слагат под камък, за да затиснат там болестите и злините.
А от нас честита Баба Марта!
Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес. Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни. Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..
В България вода има. Средно годишно страната ни разполага с 20 млрд. м. куб. вода, а този ресурс е четири пъти повече, отколкото ни е необходимо. Въпреки това, страната ни страда от безводие и проблемът все повече се задълбочава. Има населени места с ВиК системи, които губят над 90% от водата. Може ли да бъде спряно „изчезването на водата по пътя“?..
Пловдивското ОУ „Кочо Честеменски“ ще подкрепи децата на загинали полицейски служители със специална благотворителна кампания. Учениците са подготвили коледни предмети, с които организират благотворителен базар в най-близкия супермаркет, като средствата от продадените изделия ще отидат за закупуване на подаръци за децата, загубили свой родител..
"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край. "Защото така, както в..
Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага..