Полина Стоянова представя изложба „Чапли” от днес в галерия „Лабиринт”. Тя ще изпълни пространството на галерията със своите чапли, рисувани със смели щрихи, с цветни моливи върху картон, вдъхновени от красотата и силата на птичето царство и връзката между неговото и нашето добруване. Чаплите са символ на обновяване, бдителност и спокойствие, а също колоритен представител на места, които са изключително съществени за биоразнообразието в дадена територия - влажните зони. Идеален дом за множество птици, те са там където реките се разливат, образуват блатца, езера, запушени стари ръкави и пазят мистиката на природата в своя естествен ритъм.
За нас хората, влажните зони играят ролята и на важни буфери в случай на наводнение. Смекчават силата на водната стихия и пораженията, които тя нанася на човешките съоръжения и среда, играят ролята на пречиствателен филтър, и също така са ключови резервоари за сладка вода. От първия ни полет досега нашите умения и знания са надминали тези на птиците. В настоящето зависи от нас да опазим здрава невидимата нишка, която свързва нашето благоденствие с природата.
Изложбата продължава до 17 март.
Полина Стоянова е визуален артист, родена през 1986 г. в гр. Пловдив, България, където завършва гимназия по чужди езици “Иван Вазов”. През 2011 г. се дипломира в Националната академия за театрално и филмово изкуство “Кръстьо Сарафов” с бакалавърска степен по Анимационна режисура. От 2008 г. работи в областта на илюстрацията и графичния дизайн, анимацията и мултимедията. През 2012г. завършва „Денс Порт Дерида Модул 1“ - програма за обучение по съвременен танц на Derida Dance Center и 2013/2014/2015 Dance Port Derida Module2. Работи като визуален артист в танцовите представления на компанията. От 2012г. до момента работи като посредник-обучител по проекти към програмата Еразмус за неформално обучение. Осъществява лични визуални проекти в Германия, Португалия, Бразилия, Испания и България.
"За мен от голямо значение е работата ми, да бъде ангажирана със социални течения, значими за конкретното място на изпълнение. Обичам да изследвам теми, играещи важна роля в живота на хората, проблеми, които ги вълнуват едновременно в позитивен и негативен аспект", казва Полина Стоянова.
Изложби: 2023 - “Globules” Artur Gallery, Sofia, Bulgaria
2022 - “The Secret Garden” Bobbina CS, Sofia, Bulgaria
2017 - Mini exhibition “Histórias Laterais do Rio”,Juazeiro, Bahia, Brazil
2016 - Mini exhibition “Bests”, Sofia, Bulgaria
2016 - Mini exhibition “Lisbon Stories”, Lisbon, Portugal
Мултимедийни проекти: 2021 - Почтинасекомикс - live visual environment/multimedia
2019 - Soundscaters - live visual environment/multimedia, Градска художествена галерия, София и десетки др. Полина Стоянова има серия стенописи у нас и в чужбина.
Кой е Боян Магесник, по- известен като Боян Мага? И защо отказва на Симеон да бъде наследник на короната? Наистина ли е казал "Аз не съм от този свят". Опит да поповдигнем завесата за този дух, казват пазител на България, правим с проф. Дамян Попхристов. С лушайте, интересно е.
Актьорът Христо Мутафчиев е носител на Наградата на Карлово за 2025 година, съобщиха от пресцентъра на Общината. Той получи статуетка „Златната Богиня“ и парична сума от кмета на Община Карлово д-р Емил Кабаиванов на официална церемония снощи. . Христо Мутафчиев е роден в град Карлово през 1969 година. Винаги горд с корените си, Христо Мутафчиев често..
Нова книга на ИК "Жанет 45", в програма "Точно днес" представяме " Пътна връв " с авторката Наталия Делева . „Пътна връв“ е фин, въздействащ роман за последствията от семейното насилие върху децата през погледа на жена, напуснала родината си, която се опитва да изгради нов живот. С помощта на терапия, тя започва да осмисля преживяното..
Теодосий Спасов ще представи новия си проект Balkan moods тази вечер в Малката раннохристиянска базилика, в Пловдив, съобщават организаторите от „Камерна сцена Пловдив“ и международния младежки фестивал „Кръстопът“. Проектът е плод на сътрудничеството и алхимията между петима артисти, които представят нов репертоар за квинтет, отличаващ..
В оспорваната клавирна надпревара на Вторият национален музикален конкурс „Милчо Левиев“ се включиха най-изявените и талантливи млади пианисти в България на възраст между 10 и 25 навършени години. Паралелно със състезателната част на концертния подиум на НУМТИ „Добрин Петков“, талантливите младежи участваха в майсторски класове и творчески семинари,..