Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хиляди туристи събра празникът "Песпонеделник" в Широка лъка

Автори: ,

Хиляди туристи от страната и чужбина събра днес празникът „Песпонеделник“ в родопското село Широка лъка. Кукерски състави от различни фолклорни области на страната огласяха с чанове и тюмбелеци площада.

„Широка лъка прави „Песпонеделник“ от незапомнени времена, като само по време на войни е забраняван празникът, не се е чествал. Като съвсем в началото са се обличали само роми. Църквата е забранявала празника и тези, които са участвали като кукери, не им е било разрешавано да влизат в църквата. Вече след 60-те години на миналия век започват да се обличат и други хора от селото и така се оформя днешния състав“, каза кметът на селото Васил Седянков.

Тази година във фестивала, наричан още „Широколъшки песяци“, се включиха шест състава – от селата Драгоданово, Оборище, Широка лъка, Стралджа, Варвара и Турия.

„Може би присъстваме на този празник от около повече от 30 години – от 70-те години на миналия век. Имахме един период на прекъсване, но сега поредна година сме тук“, каза участник в кукерския състав на казанлъшкото село Турия, който е наследил мястото на баща си.

„Празникът е чудесен, не за първа година идваме, но всяка година става все по-пъстър и шарен“, каза Елен Димитрова от Чепеларе.

Фестивалът се провежда всяка първа неделя от месец март и с него се бележи краят на зимата и началото на пролетта. И този път примата на лакърдиите, която бе водеща на събитието - Веселина Бабаджанкова, остана вярна на стила си разсмя публиката до сълзи. След парада на кукерските състави за гостите на селото бе подготвено народно веселие.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Реставраторът Никола Стоянов

Показват реставрираната Източната порта на Филипопол до дни

Най-широката запазена улица от римско време, 13 метра и 20 сантиметра, от  II – III век  по нашите земи се намира в Пловдив. Тя започва от Източната порта и  е свързвала пристанището на река Хеброс с центъра на града. Обектът е част от проекта „По крепостните стени на Филипопол“ и ще бъде открит за посещения до края на май. Реставраторът..

публикувано на 21.05.24 в 11:49

Николай Бойков гарантира в книга "Верно на оригиналот"

На книжния пазар се появи книгата на издателство „Жанет 45“  със заглавие „Верно на оригиналот“. Тя е нещо като личен дневник на Николай Бойков от пребиваванията му в Република Северна Македония. Написана е на български, но е изпъстрена с македонски думи и изрази, някои от които познати, други – озадачаващо непонятни. Между страниците може да..

публикувано на 21.05.24 в 09:47

Хърватски художници гостуват в Пловдив

Изложбата Съвременно хърватско изкуство „По пътя на Щросмайер“ представя Галерия „Капана“. Тя се осъществява по инициатива на Дружеството на българската общност в Република Хърватия с председател Рашко Иванов и Градска художествена галерия – Пловдив. Експозицията включва  живописни картини и дигитални рисунки от известните загребски художници..

публикувано на 21.05.24 в 08:32

Изложба на преподаватели в НХГ "Цанко Лавренов"

Изложбата "Послания" на преподаватели от Националната художествена гимназия "Цанко Лавренов" ще се открие  в галерията на Дружеството на пловдивските художници на  бул. „Цар Борис III Обединител“ 153. Експозицията е посветена на Деня на св. св. Кирил и Методий, българската азбука, просвета и култура. Настоящите и бивши учители от Художествената..

публикувано на 21.05.24 в 08:29

Преге - предаване за света на книгите, 18 - 24 май

В предаването за книги на Радио Пловдив на 18.05.2024г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Любен Станев. Софийски история. 246 стр., ок. 3А, SteptoBulgaria, 2024. Митко Новков. Вслушване.  304 стр., ок. 4А, Жанет 45, 2024. Кевин Айърлинд. Назад-напред. 212 стр., 4А, Фондация „Европа и светът“,..

публикувано на 20.05.24 в 10:08