Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Противоречията в църквата са заради борбата за власт

Основната битка е между митрополит Николай и митрополит Антоний - кой да стане патриарх

| Интервю
проф. Христо Матанов
Снимка: БГНЕС

Пловдивският митрополит Николай се покая и поиска прошка. Той също се обяви срещу новата наредба на Светия Синод, според която само митрополитите вече ще избират своите събратя, а епархийските избиратели няма да могат да гласуват. "Да се уталожат страстите и се въдвори мирът в родната ни църква", така пловдивският владика мотивира отказа си да променя правилата за избор на Сливенски митрополит. Кой и защо манипулира съдържанието и смисъла на църковните правила? Обслужват ли се интереси и амбиции и чии? Търсим коментара на проф. Христо Матанов, бивш директор на Дирекцията по вероизповеданията, преподавател по история в СУ "Свети Климент Охридски".

Проф. Матанов отбеляза, че това е необичайно събитие, защото само митрополитите да избират митрополит силно противоречи на изконните принципи на БПЦ. Те искат да отстранят епархийските избиратели, или светския елемент и само членовете на Светия синод да имат права. 

"Това да си сменяш решението първо едно, после друго говори за неконсистентност в поведението, цялата работа е борба за власт", смята Христо Матанов. Според него борбата е между Пловдивския митрополит Николай и митрополит Антоний. Съответно и двамата имат лоби в политическите кръгове у нас, но синодалните старци пазят тайни, вече се научиха на тези принципи за тайната, и не споменават много за изборите при тях.

"Тези, които участват в борбата за власт, да не подценяват силата на синодалните старци. Моята информация гласи за борба между двамата митрополити Николай и Антоний, за това кой от тях да стане патриарх", каза проф. Матанов. Той смята, че ако се наруши основният принцип на БПЦ за повече представителност на миряните в изборите, то ще има много проблеми занапред.

"Трябва да бъде свикан църковно-народен събор, за да се промени устава на БПЦ, но аз очаквам и това да се наруши", поясни проф. Матанов. По думите му решението на митрополит Николай да постави на Сливенския престол свой човек е далечна борба за овладяване на гласовете в Синода. 

"Това може да се окаже важно при избора на следващия патриарх", смята историкът. 

"В БПЦ има сравнително малко митрополити, в Гърция са над 80,  у нас са само 12. Най-голямата епархия в България е Пловдивската. Вашият митрополит се бори за всеки глас в Светия синод, защото това ще му донесе дивиденти при бъдещ избор на патриарх. Не очаквам промени на 12 март, защото Светият синод може да се справи с подобни протести", заключи проф. Христо Матанов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Това не е краят на преговорите, пазарлъците ще продължат

Причината за прекратяване на преговорите от страна на ГЕРБ изглежда съвсем основателна, защото от партията дотук вече направиха значителни отстъпки - отказаха се от поста председател на Народното събрание, отказаха се от това лидерът им Бойко Борисов да е премиер. Оттук нататък да им се искат още отстъпки изглежда малко прекалено, смята социологът..

публикувано на 06.01.25 в 15:47

Село Манастир с иск до КЕВР и ЕВН за липсата на ток по Коледа

Десетки жители на село Манастир в община Лъки изпратиха колективен иск до КЕВР и ЕВН за това, че 10-тина дни по Коледа останаха на тъмно и студено. Днес кметът на селото Милена Иванова е подала жалбата до енергийния регулатор, подкрепена от подписка с 95 души в електронен вид.  „От 21 декември до 30 декември бяхме без ток, за нас беше..

публикувано на 06.01.25 в 13:25

Стотици българи почетоха паметта на Христо Ботев в Калофер

Стотици българи от цялата страна се включиха в честването на 177-та годишнина от рождението на поета-революционер Христо Ботев в родния му град Калофер. Тържеството започна с военен ритуал за полагане на цветя пред паметника на Ботев и майката на поета Иванка Ботева в националния музей "Христо Ботев".  По традиция с изпълнението на първото..

публикувано на 06.01.25 в 12:56

В Пловдив откриха училището на бъдещето

„Днес откриваме училището на бъдещето!“ – с тези думи министърът на образованието и науката Галин Цоков приветства учениците и ръководството на Основно училище „Екзарх Антим Първи“ в Пловдив. С официална церемония бе открита изцяло модернизираната сграда на училището и новият му физкултурен салон.  Обновената училищна сграда разполага с 22..

публикувано на 06.01.25 в 12:20
Ружа Смилова

Вървим към нови извънредни парламентарни избори

Оптимизмът на Новата година винаги ни кара да даваме кредит на доверие на политическите играчи, а и на всички около нас. Но това, че нямаше много новини около преговорния процес, не даваше кой знае колко обнадеждаващи сигнали. Това заяви политологът Ружа Смилова, която коментира информацията, че ГЕРБ-СДС спират преговори за съставяне на редовен..

публикувано на 06.01.25 в 10:40