Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Ташев: Скопие нарушава двустранно поети ангажименти

Президентът на Северна Македония Стево Пендаровски отново заяви претенции за признаването на "македонско" малцинство в България. Политическите изказвания в Скопие за "македонците в България" провокираха пореден скандал със западната ни съседка. Как ще се развият отношенията между София и Скопие?

„Предизборната борба в Скопие е жестока. Поради тази причина всеки от участниците се опитва да изтъква аргументи за политиката, която провежда. Тук трябва да кажем, че по-агресивната страна е сегашната опозиция, в лицето на ВМРО-ДПМНЕ. Те започнаха тази кампания, че щели да променят Конституцията на България и да впишат някакво македонско малцинство. Тук трябва да отворим една скоба и да кажем, че държавното устройство на Република България е такова, че в нея не се предвижда признаването на каквито и да е малцинства, няма значение какво име ще носят. Подобен опит не почива на никакво правно основание. Но тук Скопие нарушава двустранно поети ангажименти, а може би и международни. Тъй като с Договор за приятелство и съседство с България, Скопие се е отказало да има каквито и да било претенции към България. Самият факт, че те се осмеляват, макар и в предизборна обстановка, с користни политически цели, да повдигнат тази тема, за пореден път показва, че на управляващите в Скопие не може да се вярва и каквито и ангажименти да поемат, в края на краищата те са склонни да ги нарушават, в името на някакви абстрактни цели“, каза в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Спас Ташев от Института за изследване на населението и човека към БАН и преподавател в ЮЗУ „Н.Рилски“.

Той определи думите на Стево Пендаровски като „едни произволни тълкувания на държавния глава на Северна Македония“.

Експертът призна, че България допуска грешка като смята, че веднъж след като Европа е формулирала своите искания, нашият проблем е решен.

„Според мен това не е така. България трябва да има една проактивна политика, която постоянно да представя пред нашите евроатлантическите ни партньори реалните проблеми, които имат населението в Скопие. Защото от тази политика страдат обикновенните граждани“, каза още доцент доктор Спас Ташев.

Цялото интервю с доцент Спас Ташев можете да чуете в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Буквите, които ни правят народ"

През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската  действителност.  Докато азбуката и..

публикувано на 24.05.25 в 15:58

Проф. Ивайло Старибратов в "Добро утро, ден!"

Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно.  С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател.  Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..

обновено на 23.05.25 в 16:54

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56