Литийно шествие с тялото на Негово Светейшество потегли потегли от патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски" към храм "Св. Неделя", където пристигна малко преди 14 ч. Малко преди 14:30 ч. патриархът беше положен за вечни времена от южната страна на храма, до гроба на Екзарх Йосиф. Да бъде погребан в двора на храм "Св. Неделя" е воля на патриарха и решение на Светия синод.
Траурният кортеж се изви от храм-паметника "Св.Александър Невски", по бул."Георги Раковски", след това - по бул. "Цар Освободител" и се отправи към църквата "Света Неделя", където ще бъде положено тялото на патрирах Неофит според неговото желание приживе.
Процесията представляваше един последен път между двата храма, по които шествието направи няколко спирания и изчаквания. Тя се движеше бавно, съпроводена от много хора. По самия бул. "Цар Освободител" се уплътни особено. Край храма "Света Неделя" има знакови сгради като Богословския факултет, в който патриарх Неофит е преподавал и е върнал Духовната катедра в рамките на Софийския университет "Свети Климент Охридски". Бил е негов декан. В храм "Света Неделя", патриархът ще бъде положен до гроба на Екзарх Йосиф.
Екзарх Йосиф на 37 години става екзарх и му е отредено да води България, която възкръсва за свободен живот след 1878 година. Цели 38 години Екзарх Йосиф е църковен народен водач и вдъхновител на училищното просветно дело. Умира през 1915 година.
За процесията, предвождана от свещеници от БПЦ, тялото на българския патриарх беше положено в специален лафет - гаубичното оръдие, преправено на лафет, върху което е бил и ковчегът на Цар Борис III.
В шествието присъстваха председателят на Народното събрание Росен Желязков, президентът Румен Радев, вицепрезидентът Илияна Йотова, министърът-председателят в оставка Николай Денков, вицепремиерът в оставка Мария Габриел, кметът на София Васил Терзиев, министри от правителството в оставка, народни представители, представители на чужди мисии у нас, на вероизповедания и на институции, военни, както и миряни.
Шествието беше съпроводено от Гвардейския представителен духов оркестър.
Стотици хора изпратиха патриарха в последния му земен път.
Окръжният съд в Пловдив остави за постоянно в ареста пътния полицай Димитър Брадов, обвинен в получаване на подкуп от 1200 лева. Инспекторът поискал парите от собственик на автомобил, който не бил регистриран в посочения от закона двумесечен срок. За да реши проблема на нарушителя, Брадов поискал среща с него и сумата от 1200 лева. Собственикът..
Системата за ранно предупреждение BGAlert се задейства заради опасно високите температури до неделя. Вероятността от възникване на пожари е сериозна. Очакват се и силни пориви на вятъра. Системата в Пловдив и областта се задейства в 16 часа. Властите предупреждават за повишено внимание и спазване на превантивните мерки.По този начин се цели да..
Районна прокуратура-Пловдив привлече като обвиняем и задържа в ареста 54-годишен мъж за пътно хулиганство в Асеновград. След като решил, че друга кола му засича пътя, обвиняемият започнал да я преследва. Двата автомобила спрели на едно от кръстовищата в Асеновград, на което 54- годишният мъж слязъл от своята, не само започнал да ругае и обижда..
Професор Славик Табаков получи почетния европейски медал по медицинска физика /EFOMP/ в Международния център по теоретична физика в италиянския град Триест. Наричан е от колегите си "Шампионът по медицинска физика". От основаването на Европейската федерация по медицинска физика през 1980 г. до сега този медал е даван само 8 пъти. Той се се връчва на..
Съдът остави с мярка постоянен арест всички шестима обвиняеми от ОПГ-то за пласиране на фалшиви пари. Според магистратите, ако са на свобода, има опасност да извършат други престъпления. В Пловдив разкриха ОПГ с руски тартор, пласирали фалшиви пари Решението на първата съдебна инстанция подлежи на обжалване. Съдията нареди да се осигури..