Министерският съвет предлага изменения в Закона за културното наследство с цел да се облекчи процедурата за това дали една сграда е културна ценност, или не.
Всъщност се предлага НИНКН да имат по кратки срокове да се произнесат със становище. Така предложението е процедурата да се съкрати от 4 на 2 месеца.
„Това предложение няма да съкрати действително срока на продецурата“ – категоричен е в интервю за Радио Пловдив арх. Чавдар Тенев – председател на Регионалната камара на архитектите в Пловдив.
Според него причината за това е недостатъчният персонал в НИНКН, който е централизиран само в столицата и специалистите му трябва да пътуват из цялата страна за да обследват сградите като културни ценности или не.
„40 хиляди обекта в момента чакат становица дали са културна ценност, или не“ – изтъкна арх. Тенев.
Според него решението на проблема е да се върне районирането в НИНКН и института да действа с регионални структури. Разбира се, трябва да се повиши и броят на специалистите в института. Навремето в Южен Централен район с център Пловдив в регионалната структура на института са работили 300 души персонал, от които 12 архитекти.
Повече от половината българи не се чувстват информирани за въвеждането на еврото, сочи проучване на агенция „Тренд“. Изследването е представително за пълнолетното население на страната, по поръчка на „24 часа", посветено на обществени нагласи спрямо основните институции, партии и актуални теми. Проучването е реализирано в периода между 12 и 18 май..
Напусна ни един много добър човек и писател - Валентин Георгиев. Той пое по пътя към вечността снощи след тежко боледуване. Валентин Георгиев беше програмен директор на ИК "Хермес", наш колега журналист, работил дълги години във вестник "Марица", писател, чиято дарба блесна още в студентските му години в ПУ "П. Хилендарски", където е завършил..
„Очевидно е, че се полагат усилия от страна на политиците за приемането на еврото от 1 януари 2026 година. Друг въпрос е до колко те се оценяват положително, или отрицателно, тъй като свикнахме да се разделяме, във всяко едно отношение. И всичко, което правим, да го подлагаме на съмнение. Виждате, застъпниците за приемането на страната ни в..
В навечерието на най-светлия български празник – 24 май – ви разказваме за издателя Христо Г. Данов или човекът, който дари книгата на българския народ. Освен основател на модерното книгоиздаване, книгопечатане и книгоразпространение той е бил и всеотдаен кмет на Пловдив. Името му е символ на наука и образование, на вяра в българина...
Само с един глас разлика общинския съвет на Асеновград спря опита за промени в Подробния устройствен план, необходим за да заработи кариерата за мрамор и баластра в с. Горнослав. С 15 гласа "за", 14 "против" и един "въздържал се" Общинският съвет в Асеновград отказа на концесионера - фирма „Запрянови“ да да изготви техническо задание за..