Българският фолклор е уникален в цялата си същност. Фолклорното изкуство е предаване на родова памет, на знание, наследявано от поколенията чрез музика, танц, цветове и шарки.
Етнографският музей ще бъде домакин, на втората самостоятелна изложба, на Даниела Дичева. Откриването е днес от 18 часа. До 4-ти април, включително, може да разгледате една съвременна интерпретация на българската автентична и авторска шевица.
„Брод диря“ е в смисъла на българския си род диря. С бод, бродерия оставям следа. Проправям си пътека, защото само по неотъпканото остава диря. Първият ми проект беше през 2018-а година, в Национален студентски дом, в София. Вторият ми проект имаше представяне в София, на 2-ри февруари, тази година. И сега, с тази втора изложба, този втори проект гостувам в Пловдив, в Етнографския музей. Шевиците, българската народна песен, фолклор, това са моите хобита, които успях да съчетая в едно. Те ми дават вдъхновение, дават ми сила, изваждат ме от ежедневието. Иначе, по професия съм инженер нещо, което е съвсем различно. Бродирам от девет годишна възраст, но в последните десет години, целенасочено изучавам символите, знаците, значението на шевицата и се интересувам от това. Пея от 3-4 годишна възраст. В Родопите всички пеят. Аз съм оттам, от един дълголетен род, от село Стойките. Има документирана история за Яръмовия род, от Стойките, за 270 години назад“, разказва Даниела Дичева.
В рамките на изложбата „Брод Диря“ ще бъдат представени малки пана, със специално направени ръчно изработени рамки от дърво, с размери 20/20 и 30/30 сантиметра. Някои от моделите са по авторски схеми на Елисавета Йорданова, а други са вдъхновени от мотиви на автентични шевици, от различни региони на България. В изложбата може да видите и други предмети с ръчно изработена българска бродерия, като карета, чанти, колани, престилки за бутилки и други.
Откриването на събитието ще бъде с концерт на камерна вокална формация "Б-фолк", създадена през 2017-а година, с диригент маестро Светослав Балтаков. Гостите ще имат възможността да се насладят на българската народна песен, представена по нов и различен начин. Камерната формация се състои от пет жени, непрофесионални певици, с различни професии, вдъхновени от народната музика.
Част от формацията е и Даниела Дичева, гост в предаването „Вход свободен“.
Чуйте още, в прикачения файл.
"Живот“ е названието на изложбата в галерия „Възраждане“, която представя скулпторът Атанас Москов. Тя събира пластики от различни материали – мрамор, камък, алуминий. Атанас Москов е роден в Асеновград. Израстнал е в семейството на изкуствоведа Светла Москова и скулптора Петко Москов. Работи в сферата както на изящните, така и на..
Писателят Радослав Бимбалов е председател на журито на 28-то издание на фестивала за документално и анимационно кино "Златния ритон". Той беше гост в Клуб "Неделя" и сподели мисли за фестивала специално за Радио Пловдив. Разговорът ни започна с една история от юношеските години на Бимбалов, когато той е председател на детско-юношеското жури на..
Клуб "Неделя" изцяло бе посветен на 28-то издание на фестивала за българско документално и анимационно кино "Златния ритон". Посрещнахме кинорежисьора Адела Пеева- едно име , което абсолютно и категорично е синоним на кинодокументалистиката в България- носител на десетки международни награди, участник в най - престижните световни фестивали, а от..
По Радио Пловдив представяме една от новите книги на издателство Жанет 45, която излезе през декември. " И леглото ни е зеленина " е дебютен роман на Виолета Радкова . Редактор е Борис Минков, художник - Люба Халева. Виолета Радкова е завършила английска филология в СУ „Св. Климент Охридски“, с магистратура по британска и американска..
"Когато депутатите прекрачат в театъра на абсурда резултатите са зашеметяващи", казва тази събота Росен Тахов. Гостът ни в "Срещите" е автор на книгата "Големите парламентарни циркове", хроника на скандалите в Народното събрание". Слушайте в събота, малко след 9 часа, любопитно е. Водещ: Людмила Сугарева