"За съжаление в този момент стремежът към запазване на власт и стремежът за контрол върху съдебната власт се оказа по-силен за ГЕРБ и ДПС, отколкото националните приоритети".
Това мнение изрази в програма "Ден след ден" журналистът Петко Георгиев. Той коментира и защо въпреки преговорите ротацията се оказа невъзможна.
Според него е имало очакване в обществото, че ще се случи ротация, както беше договорено преди девет месеца.
"Аз самият го споделях в голяма степен, защото смятах, че ГЕРБ и ДПС не са готови все още да управляват сами и да изключат ПП-ДБ от формулата на властта . Но това не се оправда. Видяхте, че когато се опре до провеждане на сериозна реформа в съдебната система, ГЕРБ и ДПС дават на заден ход и блокират процеса оттук нататък. За мен точката на преговорите беше поставена по-рано - когато Мария Габриел представи пред президента несъгласувани министри. Беше съвършено ясно, че това е краят на проговорите", коментира журналистът.
По думите му това, което ни очаква е служебно правителство на ГЕРБ, защото всички, които могат да бъдат номинирани от президента са свързани с партията на Борисов.
Георгиев изрази съмнение също така за това как ще продължат реформите в съдебната система след изборите.
"А едни следващи избори ще поставят същия въпрос със задна дата, но очакванията са, че баланса в полза на реформаторските сили в НС едва ли ще е толкова позитивен, че да даде отново тласък на реформата на съдебната система. За съжаление съдебната власт не може да се реформира от вътре", допълни Георгиев.
Той посочи, че двете страни в този преговорен процес са имали съвсем различни цели.
"Ако ПП-ДБ са си поставяли за цел да постигнат някакво споразумение, което да постави рамката на политическото взаимодействие с ГЕРБ в рамките на вземане на политически решения, то се видя, че от страна на ГЕРБ политиката е съвършено различна" , каза анализаторът.
Цялото интервю е в прикачения звуков файл.
Румъния вече има избран нов президент. Независимият кандидат и кмет на Букурещ Никушор Дан победи с 53,6% от гласовете крайнодесния Джордже Симион, който получи 46,4%. Избирателната активност достигна близо 65 процента. Това е най-голямата избирателна активност на втори тур на президенстки избори и въобще през 21-ви век в Румъния. Изборът..
За да се изравнят заплатите на медицинските сестри в училищата и детските градини в Пловдив с тези в яслите, Община Пловдив трябва да осигури допълнителни 260 000 лева. Това заяви главният скертера на Община Пловдив Ангелина Топчиева по повод информацията от КТ „Подкрепа“, че стартират процедура по Закона за уреждане на колективните трудови..
Държавните зрелостни изпити в 12 клас в ще се проведат през тази седмица. Зрелостниците ще положат изпит по български език и литература на 21 май и на 23 май, ще се явят на втория ДЗИ. Тази година в Пловдив и областта, в 70 училища ще се проведе първият ДЗИ по БЕЛ, в общо 406 зали ще пишат 4878 зрелостници. Данните съобщи началникът на..
Изкуственият интелект може да помага при търсене на работна ръка. При ясно зададени критерии той извършва дейността по-бързо и прецизно от човек, каза д-р Росица Стелиянова от Института за икономически изследвания при БАН. Тя е и директор Програми и проекти на АИКБ. Д-р Петър Атанасов от ПУ "Паисий Хилендарски" пък подчерта, че страната ни..
Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..