"За съжаление в този момент стремежът към запазване на власт и стремежът за контрол върху съдебната власт се оказа по-силен за ГЕРБ и ДПС, отколкото националните приоритети".
Това мнение изрази в програма "Ден след ден" журналистът Петко Георгиев. Той коментира и защо въпреки преговорите ротацията се оказа невъзможна.
Според него е имало очакване в обществото, че ще се случи ротация, както беше договорено преди девет месеца.
"Аз самият го споделях в голяма степен, защото смятах, че ГЕРБ и ДПС не са готови все още да управляват сами и да изключат ПП-ДБ от формулата на властта . Но това не се оправда. Видяхте, че когато се опре до провеждане на сериозна реформа в съдебната система, ГЕРБ и ДПС дават на заден ход и блокират процеса оттук нататък. За мен точката на преговорите беше поставена по-рано - когато Мария Габриел представи пред президента несъгласувани министри. Беше съвършено ясно, че това е краят на проговорите", коментира журналистът.
По думите му това, което ни очаква е служебно правителство на ГЕРБ, защото всички, които могат да бъдат номинирани от президента са свързани с партията на Борисов.
Георгиев изрази съмнение също така за това как ще продължат реформите в съдебната система след изборите.
"А едни следващи избори ще поставят същия въпрос със задна дата, но очакванията са, че баланса в полза на реформаторските сили в НС едва ли ще е толкова позитивен, че да даде отново тласък на реформата на съдебната система. За съжаление съдебната власт не може да се реформира от вътре", допълни Георгиев.
Той посочи, че двете страни в този преговорен процес са имали съвсем различни цели.
"Ако ПП-ДБ са си поставяли за цел да постигнат някакво споразумение, което да постави рамката на политическото взаимодействие с ГЕРБ в рамките на вземане на политически решения, то се видя, че от страна на ГЕРБ политиката е съвършено различна" , каза анализаторът.
Цялото интервю е в прикачения звуков файл.
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..
Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..