Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тежката конфронтация ерозира доверието в политическия процес

От самото начало бях скептик по отношение на сглобявнето на несъотносими една към друга части, най- малко защото още в началото нямаше подписано коалиционно споразумение, каза в коментар на последните политически събития и провала на първия мандат докторът по политология и професор по обществени и политически комуникации Росен Стоянов.

От самото начало се усещаше неприязън от ПП - ДБ към ГЕРБ - СДС и то не само като оценка към миналото, а и като нежеление да се идентифицират с тях. Опитаха са да управляват заедно, но не и да се оприличават на онова, което отричаха.

С оглед на все по- вроятните предсрочни избори проф. Стоянов смята, че трябва да се забрави за всякакъв вид пиарски и репутационни трикове и да се влезе в по- трезвия политически ум и разум, да се действа деликатно, дори в кампанията заради прогнозата, че в близко бъдеще никоя партия няма да спечели толкова гласове, за да управлява сама.

Разграничаването трябва да е на принципна основа и да не се горят мостове, да не се атакуват противниците в крайности, каквито видяхме в последните години.

Все по- малко българи вярваме на тези партии и лидери, а когато това е така, големият проблем - да се компрометира въобще доверието в политическия процес - чука на вратата, прогнозира политологът.

Той призна, че търси обяснение от различни експерти защо е това видимо истерично и крайно невъздържано поведение на някои политици, нетърпението и изпускането на нерви. Залогът е огромен, но тази емоционалност е присъща на кампанията, но в суровата действителност на парламентаната работа нещата трябва да се по- обрани и логични. 

Защото хората искат сериозност и резултати от своите представители.

Все по- вероятни са предсрочните избори, прогнозира проф. Стоянов. По думите му предстои парламентът, който ще продължи да работи,  да се превърне в предизборна  говорилня. Другият проблем е, че за пръв път ще се проиграе назначаването на служебен кабинет след промените в Конституцията, по които при това се очаква произнасяне на Конституционния съд.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Заплатите на българите скоро няма да стигнат европейските

Скоро няма шанс България да излезе от дъното на европейските класации по доходи. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив икономическият анализатор Светозар Гледачев. Причината е, че производителността на труда у нас е много ниска, в сравнение с останалите европейски държави. А за да се повиши тя, е необходимо..

публикувано на 01.05.24 в 11:47

Априлската епопея ни прави субект на европейската сцена

Априлската епопея ни прави политически субект на европейската сцена, тогава всички започват да говорят за българите. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив доцент доктор Атанас Шопов, директор на Исторечски музей-Панагюрище. Тогава център на източния въпрос, в тази поредна голяма източна криза, става българският...

публикувано на 01.05.24 в 11:21

Икономическият оптимизъм за България се отлага с две години

При годишна инфлация от 3% очевидно не можем да кандидатстваме нито тази, нито слдеващата година за еврозоната, а след скандалите в управлението мисля, че и Шенген трябва да го забравим, така че п редлагам да отложим големия оптимизъм за България за 2026- 2027 година. Това сочи анализ на макроикономиста рпоф. Боян Дуранкев, направен в предаването..

публикувано на 30.04.24 в 16:19
Тома Белев

По корупционната магистрала се движат партиите на статуквото

Корупционна магистрала и бърза "зелена" писта за големи инвестиционни проекти, които ще се оценяват в двойно по-кратки срокове или ще се приемат чрез мълчаливо съгласие. Целта – да се улеснят фирми от партийните обръчи в усвояването на средства.  Това е едната гледна точка към определяните като скандални промени в Закона за насърчаване на..

публикувано на 30.04.24 в 16:16

Броят на бежанците от Украйна у нас е като в началото на войната

Броят на украинските бежанци, които пристигат в Пловдив, бягайки от войната в Украйна, в момента е същият, както от началото на конфликта. Всеки ден от 3 до 5 семейства идват в нашия хуманитарен център само с един куфар и дете в ръце, обясни за програма "Точно днес" Наталия Елис, председател на фондация  „Юкрейн Съпорт енд Реноватион“. Според нея..

публикувано на 30.04.24 в 10:22