Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тежката конфронтация ерозира доверието в политическия процес

От самото начало бях скептик по отношение на сглобявнето на несъотносими една към друга части, най- малко защото още в началото нямаше подписано коалиционно споразумение, каза в коментар на последните политически събития и провала на първия мандат докторът по политология и професор по обществени и политически комуникации Росен Стоянов.

От самото начало се усещаше неприязън от ПП - ДБ към ГЕРБ - СДС и то не само като оценка към миналото, а и като нежеление да се идентифицират с тях. Опитаха са да управляват заедно, но не и да се оприличават на онова, което отричаха.

С оглед на все по- вроятните предсрочни избори проф. Стоянов смята, че трябва да се забрави за всякакъв вид пиарски и репутационни трикове и да се влезе в по- трезвия политически ум и разум, да се действа деликатно, дори в кампанията заради прогнозата, че в близко бъдеще никоя партия няма да спечели толкова гласове, за да управлява сама.

Разграничаването трябва да е на принципна основа и да не се горят мостове, да не се атакуват противниците в крайности, каквито видяхме в последните години.

Все по- малко българи вярваме на тези партии и лидери, а когато това е така, големият проблем - да се компрометира въобще доверието в политическия процес - чука на вратата, прогнозира политологът.

Той призна, че търси обяснение от различни експерти защо е това видимо истерично и крайно невъздържано поведение на някои политици, нетърпението и изпускането на нерви. Залогът е огромен, но тази емоционалност е присъща на кампанията, но в суровата действителност на парламентаната работа нещата трябва да се по- обрани и логични. 

Защото хората искат сериозност и резултати от своите представители.

Все по- вероятни са предсрочните избори, прогнозира проф. Стоянов. По думите му предстои парламентът, който ще продължи да работи,  да се превърне в предизборна  говорилня. Другият проблем е, че за пръв път ще се проиграе назначаването на служебен кабинет след промените в Конституцията, по които при това се очаква произнасяне на Конституционния съд.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56

Читалищата искат промяна в критериите за оценка на проекти

Над 400 читалищни дейци от цялата страна подписаха Отворено писмо и го изпратиха до Министъра на културата и членовете на Комисията по културата и медиите в 51-ото Народно събрание.  Документът изразява тяхното мнение от програма „Читалища“. В писмото си те посочват проблемите, сред които има огромен интерес – подадени са над 1400 проекта,..

публикувано на 07.02.25 в 09:18

Не е вярно, че ще има 30% ръст на туристическите цени за лятото

Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по-високи, каквото мнение се изказа от родни туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от англичаните и 12% от  германците вече си..

публикувано на 06.02.25 в 16:45

Историята се учи с преживяване и като приказка

Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..

публикувано на 06.02.25 в 16:37