Конституционната реформа остана незавършена, но все пак в частта за служебното правителство бяха внесени работещи промени, смята изборният експерт Марин Божков.
Освен председателя на НС, другите три институции, които могат да излъчат премиер, са неполитически и представляват важна част от стабилизиращите обществени системи и те трябва да определят стабилността на преходния период до изборите. Замисълът дотук на законадателя е разумен и ограничава някои злоупотреби, които водеха до определени кукувичи назначения през последните години, каза той пред Радио Пловдив.
По думите му след като Конституцията казва, че това са лицата, които могат да бъдат служебни премиери, всеки може да бъде избран. Проблемът не е в ограничеността на листата, а във възможността за политическите пазарлъци.
Божков прогнозира, че листата все пак ще бъде съкратена допълнително заради назначението на омбудсмана проф. Диана Ковачева в Европейския съд и ангажимента на управителя на БНБ Димитър Радев с въвеждането на еврото у нас.
Според анализатора президентът Румен Радев и ГЕРБ трябва да постигнат съгласие за служебния кабинет и тогава ще имаме функциониращо правителство с повишена тежест на ГЕРБ. Ако не постигнат съгласие, може да се стигне до кабинет тип "Беров", смята още той.
Тревогата на Марин Божков е за отношението на политиците към преговорите, а то е като сериал тип "Далас" или "Дунав мост". Животът на хората не е сериал, и не трябва да има ориенталски иширети, коментира той и добави, че не е оптимист дали ще променят подхода си. По- скоро ще бъдем свидетели на друг тип сериал "Наследството на Гулденбургови" или "Великолепният век". Това зависи от президента Радев и от партия ГЕРБ, представлявано еднолично от Бойко Борисов, подчерта още анализаторът.
Според него, ако имаме избори 2 в 1 изборната администрация ще се справи, защото е показала, че работи добре. Проблемът е, че ако изборите са с повтарящ се патов резултат, това ще блокира стратегическите цели на страната - Шенген, еврозоната и отбранителния ни капацитет. Европейските ни партньори вече гледат с недоумение на ориенталските пазарлъци в българските политически среди, защото не им трябва пореден другар на Орбан или Фицо, смята Марин Божков.
Ползата от безплатните лекарства за деца до 7 години ще е малка за родителите, тъй като до момента се говори в позитивния лекарствен списък да бъдат включени само антибиотици. Това коментира д-р Костадин Сотиров, председател на регионалната структура на Сдружението на общопрактикуващите лекари. По думите му това ще създаде..
СУ „Георги Бенковски“ в Бенковски предлага на учениците след 7. клас възможност за модерно професионално образование чрез специалността „Мехатроника“. Тя е мултидисциплинарна област, която обединява механика, електроника, автоматизация и програмиране. Обучението в СУ „Георги Бенковски“ е съобразено с нуждите на компаниите, позиционирани в..
Фондация „За Нашите Деца“ стартира новата си дарителска кампания – „Абонамент за чудеса“, с която отправя силна покана към всички хора с отворени сърца: да превърнем съпричастността в действие и добрината – в навик. Вече 33 години фондацията работи за това всяко дете в България да има шанса да расте в сигурна, обичаща и подкрепяща..
Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие. "Възраждане"..
Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"? Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..