Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Растат случаите на варицела и скарлатина в Пловдивско

След случаите в Северна България и при нас в Пловдивска област има повишен брой случаи на варицела и скарлатина в сравнение с предходни години, каза в интервю за предаването "Точно днес" д-р Милена Панайотова, директор на дирекция "Надзор на заразните болести" в РЗИ - Пловдив. 

Тя обясни, че средно случаите на варицела са 320 на месец за януари, февруари и март, а през 2023 г. сме имали 2255 случая. По отношение на скарлатината също броят на заболелите е доста по-висок от предходни години, като за януари са регистрирани 116 случая, за февруари - 111, а за март - 141 до момента. През 2013 г. за цялата година са 1112 случая, посочи инфекционистът.

Това завишение не е обичайно, но причината вероятно е, че няма масова имунопрофилактика. Ваксината за варицела е препоръчителна и не е масова, каза още д-р Панайотова.

Есенно-зимният период е сезонът на тези инфекции. Доскоро бяхме в изолация, ходихме с маски и дезинфектанти заради КОВИД и това също помогна да не се разпространяват много варицелата и скарлатината, допълни тя. 

Боледуват основно децата от 1 до 10-14 години, особено в детската градина и началните класове. 

Това не са екзотични инфекции, те са типично детски заболявания и нашите педиатри имат опит с тях, каза още д-р Панайотова. Тя посочи, че тази година миналата година е имало 1 случай на коклюш при 9-годишно дете, но тази година все още няма регистриран такъв случай. 

Цялото интервю на Елена Крушкова с д-р Милена Панайотова от РЗИ - Пловдив, е в прикачения файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с Надежда Тодорова

Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни.   "Дъщеря ми..

обновено на 11.07.25 в 16:02
Тони Симидчиева

Очакваме административни трудности за въвеждане на еврото

Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи?  Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..

публикувано на 11.07.25 в 11:11

Политически драми ще има, но не и последици от тях

Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този  момент и то е, че опозицията е от две..

публикувано на 11.07.25 в 11:00

От корена до короната

В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение.  Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на  ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..

обновено на 10.07.25 в 15:26

Авангарден научен център в Пловдив празнува 10 години

Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10  години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за  върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве.  Оборудван  с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..

публикувано на 10.07.25 в 14:10