Протестиращите се събраха в 14 часа пред сградата на община Лесичово, където на заседанието на Общинския съвет трябваше да бъде разгледано предложението за изграждане на фотоволтаичната електроцентрала.
Недоволството беше предизвикано от намеренията фотоволтаиците в Калугерово да бъдат монтирани освен върху частни имоти и върху 2100 декара общински пасища и гори. Именно заради това кметът на община Лесичово предлагаше предназначението на общинските имоти да бъде променено, а на фирма „Земеделие Калугерово“ да се даде възмездно право на строеж и концесия за 35 години.
Васил Дамянов, който е четвърти мандат общински съветник, два от които е бил председател на местния парламент, каза: "Нямам против инвеститорите, които имат собствена земя да я използват за каквото искат, но общинските и държавни имоти съм против да се използват за соларни панели".
Фирмата е регистрирана в края на миналата година с капитал от 100 лева. „Това е куха фирма без никакъв капитал и е създадена в рамките на един месец“, коментира председателят на Ловната дружинка в Калугерово Румен Чергаров.
Срещу изграждането на съоръжението са събрани две подписки от общо близо 900 жители на населените места в община Лесичово, както и от членове на ловните сдружения в Калугерово, Септември, Пазарджик, Костандово, Ракитово, Велинград, подкрепа има и от Националния съюз на ловците и риболовците.
„Става въпрос за отдаването на над 4000 дка частни и общински земеделски земи в непосредствена близост до Калугерово в посока село Елшица“, обясни Димитър Дръндев, инициатор на едната от подписките срещу изграждането на фотоволтаичната централа.
След изслушване на протестиращите и инвеститора по време на сесията предложението за строеж на фотоволтаична централа в Калугерово беше изтеглено. Решено е първо да се направи ново общоселско събрание и едва след това общинските съветници да предприемат действия.
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..