Протестиращите се събраха в 14 часа пред сградата на община Лесичово, където на заседанието на Общинския съвет трябваше да бъде разгледано предложението за изграждане на фотоволтаичната електроцентрала.
Недоволството беше предизвикано от намеренията фотоволтаиците в Калугерово да бъдат монтирани освен върху частни имоти и върху 2100 декара общински пасища и гори. Именно заради това кметът на община Лесичово предлагаше предназначението на общинските имоти да бъде променено, а на фирма „Земеделие Калугерово“ да се даде възмездно право на строеж и концесия за 35 години.
Васил Дамянов, който е четвърти мандат общински съветник, два от които е бил председател на местния парламент, каза: "Нямам против инвеститорите, които имат собствена земя да я използват за каквото искат, но общинските и държавни имоти съм против да се използват за соларни панели".
Фирмата е регистрирана в края на миналата година с капитал от 100 лева. „Това е куха фирма без никакъв капитал и е създадена в рамките на един месец“, коментира председателят на Ловната дружинка в Калугерово Румен Чергаров.
Срещу изграждането на съоръжението са събрани две подписки от общо близо 900 жители на населените места в община Лесичово, както и от членове на ловните сдружения в Калугерово, Септември, Пазарджик, Костандово, Ракитово, Велинград, подкрепа има и от Националния съюз на ловците и риболовците.
„Става въпрос за отдаването на над 4000 дка частни и общински земеделски земи в непосредствена близост до Калугерово в посока село Елшица“, обясни Димитър Дръндев, инициатор на едната от подписките срещу изграждането на фотоволтаичната централа.
След изслушване на протестиращите и инвеститора по време на сесията предложението за строеж на фотоволтаична централа в Калугерово беше изтеглено. Решено е първо да се направи ново общоселско събрание и едва след това общинските съветници да предприемат действия.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..