Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Горските предприятия не трябва да стават акционерни дружества


"Няма основания за изискваните промени в статута на публичните държавни горски предприятия, свързани с приемането на България в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), смята доц. Георги Костов, преподавател в Лесотехническия университет, бивш министър на земеделието и горите.

Припомняме, че бъдещият статут на горските предприятия и предложението на финансовия министър Асен Василев те да станат еднолични акционерни дружества бе тема, която предизвика реакциите на екоорганизации. Те смятат, че това може са стане начин за приватизиране на горския фонд.

Георги Костов посочи, че горските предприятия имат и икономически функции, но че с тях финансират много по-съществените си публични задължения по опазване на горите, водните ресурси, развитието на туризма и много други.

"Всички тези задължения няма да са изгодни за едно еднолично акционерно дружество, защото те са свързани с разходи, а не с приходи", добави Костов.

Такива дружества, според Георги Костов, биха имали малък капиал за осигуряване на дейността им, ако в него не бъдат включени и горските масиви.

"Това означава, че при неблагоприятна икономическа ситуация ще се наложи увеличаване на капитала на тези дружества, за да оцеляват. И тогава техни акции ще се продават по европейските правила на международния пазар. В случая това ще позволи на инвестиционни фондове отвън да влязат в нашите акционерни дружества и да завладеят управлението. А интерсите на техните акционери може да не съвпадат с интересите на българската държава"

"Гората усвоява и задържа въглеродните емисии", припомни Костов.

"Когато България произвежда дървесина от своите гори, тези усвоени въглеродни емисии отиват в момента за покриване на над 90% от емисиите, които се излъчват от земеделието. Това означава, че в един момент ако горите и държавните предприятия не се управляват от български предприемачи, а от други акционери, тогава те могат да отидат за покриване на емисиите от земеделието  или енергетиката на някоя друга държава, за която акционерите искат и откъдето ще получат повече средства", отбеляза експертът.

"Германия, Словакия, Испания, Франция и Литва имат управленска структура на горите подобна на българската и това не пречи на членството им в ОИСР", коментира още Георги Костов.

По публикацията работи: Емил Костов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Петя Георгиева, ИПИ

36% от завършилите медицински сестри работят в болниците

Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..

публикувано на 16.05.25 в 17:04

Действията на президента са саботаж, популизъм и лицемерие

Президентът Румен Радев ще сезира Конституционния съд заради решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да не допусне искането му за референдум. В политическите среди се режисират сценарии, които целят да задушат важните теми в обществото, заяви президентът Радев. Манипулациите, че предложеният от него референдум е срещу..

публикувано на 16.05.25 в 16:42

Искаме увеличение на заплатите в музеите и галериите

Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров изтъкна в интервю за Радио Пловдив основните искания на протестиращите музейни специалисти. " Имаме искания за увеличаване на основният държавен стандарт с 20%, а не както е заложено в бюджета 6,49%" - заяви Тодоров. Огнян Тодоров, който е и председател на Сдружението на..

публикувано на 16.05.25 в 15:39

Необходим е дълбок структурен анализ за ситуацията в БНР и БНТ

След протеста на националните медии - има ли решение на управляващите за дофинансиране на БНТ, БНР и БТА? Според депутата Тома Биков, член на комисията по култура и медии в Народното събрание ситуацията в в БНР и БНТ не е тревожна от вчера. Но това, което може да се обобщи след изслушването на генералните директори на двете медии вчера е, че..

публикувано на 16.05.25 в 11:06

Младите не могат да компенсират излизащите от пазара на труда

До шест месеца трябва да е готова Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България. Това реши в сряда Народното събрание, като натовари със задачата министерствата на социалната политика и финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите. Какви са тенденциите за..

публикувано на 15.05.25 в 17:01